Proizvodni procesi i uporaba proizvoda (NFR 2)
Fotografija Ricardo Gomez Angel (@rgaleria) | Unsplash Photo Community
Ovo poglavlje daje pregled sektora Proizvodni procesi i uporaba proizvoda, te sadrži informacije o metodologijama, podacima o aktivnosti, faktorima emisija, ponovnim proračunima i planiranim poboljšanjima.
Sektor 2 Proizvodni procesi i uporaba proizvoda podrazumijeva emisije koje potječu iz procesa (tzv. procesne emisije). Emisije od izgaranja goriva u proizvodnim procesima raspoređene su u NFR 1.A.2.f.i. Uporaba proizvoda se odnosi na otapala i proizvode na bazi otapala. Otapala su kemijski spojevi koji se koriste za otapanje tvari kao što su boja, ljepilo, tinta, guma, plastika, pesticidi ili za čišćenje (odmašćivanje). S obzirom da se otapala sastoje uglavnom od NMHOS, uporaba otapala je veliki izvor antropogenih emisija NMHOS. Tijekom ispuštanja u atmosferu, NMHOS-evi reagiraju s reaktivnim molekulama (uglavnom HO-radikali) i tvore CO2.
Ovaj sektor uključuje sljedeće potsektore:
- 2.A Mineralni proizvodi
- 2.A.1 Proizvodnja cementa
- 2.A.2 Proizvodnja vapna
- 2.A.3 Proizvodnja stakla
- 2.A.5.a Vađenje minerala koji nisu ugljen
- 2.A.5.b Građenje i rušenje objekata
- 2.A.5.c Skladištenje, rukovanje i transport mineralnih proizvoda
- 2.A.6 Ostali mineralni proizvodi
- 2.B Proizvodnja kemikalija
- 2.B.1 Proizvodnja amonijaka
- 2.B.2 Proizvodnja dušične kiseline
- 2.B.10.a Ostalo (Proizvodnja čađe, etilena, stirena, NPK gnojiva, amonij fosfata, formaldehida, etilbenzena, polistirena, polivinilklorida, polietilena LD, vinil-klorida, propilena, uree i sumporne kiseline)
- 2.B.7 Proizvodnja soda pepela
- 2.C Proizvodnja metala
- 2.C.1 Proizvodnja željeza i čelika
- 2.C.1.1 Proizvodnja čelika
- 2C.1.2 Proizvodnja željeza
- 2.C.1.5 Ostalo (valjaonice)
- 2.C.2 Proizvodnja željeznih legura
- 2.C.3 Proizvodnja aluminija
- 2.D – 2.L Uporaba ostalih otapala i proizvoda
- 2.D.3.a Uporaba otapala u kućanstvu uključujući fungicide
- 2.D.3.b Asfaltiranje prometnica
- 2.D.3.c Prekrivanje krovova asfaltom
- 2.D.3.d Nanošenje premaza
- 2.D.3.e Odmašćivanje
- 2.D.3.f Kemijsko čišćenje
- 2.D.3.g Kemijski proizvodi
- 2.D.3.h Tiskanje
- 2.D.3.i, 2.G Uporaba ostalih otapala i proizvoda
- Ostala industrijska proizvodnja
- 2.H.1 Proizvodnja celuloze i papira
- 2.H.2 Proizvodnja hrane i pića
- 2.H.3 Ostali proizvodni procesi
- 2.L Ostali proizvodni procesi uključujući proizvodnju, potrošnju, skladištenje i sl.
- 2.I Obrada drva
- 2.J Proizvodnja POO
- 2.K Potrošnja POO i teških metala
Općenito, metoda proračuna emisije uključuje umnožak promatranih podataka o aktivnosti i odgovarajućeg faktora emisije. Metodologija za sve aktivnosti u okviru ovog sektora prikazana je detaljno u nastavnim poglavljima.
Faktori emisije su izraženi kao količina ispuštanja onečišćujuće tvari po jedinici proizvodnje ili potrošnje (tona), odnosno po stanovniku, gdje je primjenjivo. Faktori emisije korišteni za proračun emisija najvećim dijelom su preuzeti su iz priručnika EMEP/EEA Guidebook 2019. Izvor korištenih faktora emisije je naznačen u opisu svake pojedine kategorije, a pregled svih faktora emisije po NFR kodovima i onečišćujućim tvarima dan je u Prilogu 4.
Kao izvori informacija vezano za podatke o aktivnostima (ili emisijama) za proizvodne procese i uporabu proizvoda, općenito se koriste:
- statistika proizvodnje na nacionalnoj razini iz Državnog zavoda za statistiku Republike Hrvatske (godišnja statistička izvješća, industrijska proizvodnja, godišnji PRODCOM rezultati),
- EUROSTAT baza podataka,
- Državni zavod za statistiku za godišnje procjene podataka o broju stanovnika,
- ROO i HLAP baze podataka (podaci o emisijama koji se izvještavaju na godišnjoj osnovi po objektima i to u zakonski definiranim formama),
- podaci o specifičnom postrojenju prikupljeni direktnim kontaktima s operaterima (npr. postrojenja za proizvodnju cementa, vapna, šećera i sl.),
- Nacionalna energetska bilanca.
Mineralni proizvodi (NFR 2.A)
Opis kategorije izvora
Ova kategorija izvora obuhvaća emisije povezane s procesima koje proizlaze iz različitih aktivnosti proizvodnje i uporabe raznih proizvoda mineralne industrije. Uključeni su sljedeći procesi: Proizvodnja cementa (NFR 2.A.1, SNAP 040612), proizvodnja vapna (NFR 2.A.2, SNAP 040614), Proizvodnja stakla (NFR 2.A.3, SNAP 040613), Vađenje minerala koji nisu ugljen (NFR 2.A.5.a, SNAP 040623), Izgradnja i rušenje objekata (NFR 2.A.5.b, SNAP 040624) i Skladištenje, rukovanje i transport mineralnih proizvoda (NFR 2.A.5.c). Za kategoriju izvora 2.A.5.c Hrvatska koristi oznaku „IE“, s obzirom na to da su emisije PM uključene u druge NFR 2.A šifre.
Proizvodnja cementa (NFR 2.A.1)
Proizvodnja cementa uključuje: vađenje i predobradu sirovina; proizvodnju klinkera u pećima; miješanje i usitnjavanje klinkera u cement; te skladištenje, pakiranje i isporuku cementa.
Glavne emisije iz proizvodnje cementa su emisije iz sustava peći. Međutim, u ovom sektoru razmatraju se samo emisije čestica, koje uglavnom potječu od aktivnosti koje se provode prije i nakon same proizvodnje klinkera u pećima. Emisije iz peći su kombinacija emisija iz izgaranja i proizvodnog procesa, no za emisije ostalih onečišćujućih tvari pretpostavlja se da potječu uglavnom od izgaranja goriva te su one stoga alocirane u sektor Energetika.
Tijekom izvještajnog razdoblja, u Hrvatskoj je u pogonu bilo ukupno sedam tvornica. Četiri tvornice bile su aktivne tijekom čitavog izvještajnog razdoblja. Jedna od njih proizvodi aluminatni cement, dok su sve ostale tvornice u Hrvatskoj (uključujući i danas neaktivne) proizvodile Portland cement. U tvornici koja proizvodi aluminatni cement, do 1997. godine u drugoj proizvodnoj liniji također se proizvodio i Portland cement.
Jedna tvornica zatvorena je u srpnju 1994. godine, a još dvije tvornice radile su s povremenim prekidima tijekom izvještajnog razdoblja (jedna je bila aktivna u razdoblju 1990.-1995. te od 1998. do danas., a druga u razdoblju 1990.-2009. i tijekom 2014. godine).
Proizvodnja je varirala ovisno o gospodarskoj situaciji i potražnji na tržištu, te je tako ukupna proizvodnja na nacionalnoj razini smanjena u razdoblju 1991.-1995. uslijed rata, da bi u narednom razdoblju 1996.-2007. proizvodnja ponovo porasla s porastom aktivnosti u građevinskom sektoru. Trend nakon 2008. posljedica je gospodarske krize koju slijedi spori oporavak nakon 2012.
Proizvodnja vapna (NFR 2.A.2)
Osnovne aktivnosti u sklopu proizvodnje vapna uključuju: vađenje i usitnjavanje minerala; izgaranje goriva u vapnenim pećima; te skladištenje, pakiranje i isporuku vapna.
Kao i u proizvodnji cementa, u proizvodnji vapna u ovom sektoru razmatraju se samo emisije čestica. Emisije iz peći su kombinacija emisija iz izgaranja i proizvodnog procesa, no za emisije ostalih onečišćujućih tvari smatra se da najvećim dijelom potječu od izgaranja goriva te su one stoga alocirane u sektor Energetika.
Tijekom izvještajnog razdoblja, u pogonu je bilo pet tvornica vapna, od kojih su dvije proizvodile kalcitno i dolomitno vapno, dok su ostale proizvodile samo kalcitno.
Proizvodnja vapna u tvornicama varirala je tijekom godina. Jedna tvornica prestala je s proizvodnjom u 2009., te jedna u 2011. godini. Nadalje, dvije tvornice koje su bile u funkciji od 1990. do danas, imale su oscilacije u proizvodnji te čak i obustavu proizvodnje tijekom godina (jedna tvornica nije proizvodila vapno u razdoblju od 1992.-1997., zbog značajnih šteta uslijed rata, te jedna tijekom 2009. godine uslijed tehničkih razloga, kao i jedna koja je obustavila proizvodnju 2010. da bi je ponovo pokrenula 2019. godine). Cjelokupna proizvodnja dolomitnog vapna bila je prekinuta tijekom razdoblja od 1991. do 1995. godine.
Uz navedeno, kalcitno vapno se također proizvodi za potrebe proizvodnje šećera u sklopu triju šećerana. Podaci su dostupni od 1991. od jedne tvornice, te od 1992. i 1999. od ostalih dviju tvornica. Šećer se u ovim pogonima proizvodio i prije navedenih godina, no ne postoje podaci o proizvodnji vapna (tvornice su izvijestile kako se ti podaci ne nalaze u njihovim arhivama, a usto proizvodnja ovog vapna nije uključena u nacionalne statističke podatke)[30].
Tijekom 1990. i 1991., određena količina kalcitnog vapna također je bila proizvedena za potrebe proizvodnje sirovog željeza.
Osim navedenog, nije evidentirana druga (netržišna) proizvodnja vapna u Hrvatskoj.
Trend proizvodnje sličan je trendovima u cementnoj industriji uslijed iste ovisnosti o gospodarskim prilikama i potražnji na tržištu.
Proizvodnja stakla (NFR 2.A.3)
Ova kategorija izvora uključuje proizvodnju i obradu ravnog stakla i ambalažnog stakla te proizvodnju mineralne vune, koje obuhvaćaju niz koraka – od pripreme sirovine, taljenja u peći do završnih koraka u obradi proizvoda. Emisije iz proizvodnje stakla (osim glavne emisije – CO2 iz procesa karbonizacije) uključuju teške metale, čađu i čestice, dok emisije iz proizvodnje mineralne vune uključuju NH3, NMHOS i čestice.
Tijekom izvještajnog razdoblja, u Hrvatskoj su u pogonu bile dvije tvornice stakla; jedna od njih proizvodila je ambalažno, a druga ravno staklo. U 2009., druga tvornica obustavila je svoju proizvodnju te se u njoj od tada, uz još nekoliko takvih pogona u Hrvatskoj, odvija samo obrada uvezenog stakla (uglavnom korištenjem aktivnosti kao što su rezanje, brušenje. nanošenje premaza, laminiranje i sl.). Kao podatak o aktivnosti, u ovu su kategoriju uključene ukupne nacionalne količine gotovih staklenih proizvoda, tj. proizvoda iz pogona koji proizvode staklo i iz pogona koji obrađuju staklo.
U Hrvatskoj su prisutna dva postrojenja za proizvodnju mineralne vune. Jedno postrojenje za proizvodnju mineralne vune počelo je s radom 2007. godine, dok je drugo postrojenje bilo u funkciji tijekom čitavog razdoblja proračuna. Budući da drugo postrojenje u prethodnim podnescima nije bilo uključeno u proračun za čitav vremenski niz, za ovaj je podnesak proveden projekt unaprjeđenja kojim su prikupljeni dodatni podaci te je izvršena procjena svih nedostajućih podataka.
Kamenolomi (NFR 2.A.5.a)
Vađenje minerala koji nisu ugljen u Hrvatskoj uključuje vađenje arhitektonskog i građevinskog kamena, vapnenca, gipsa itd., rad šljunčara; vađenje gline i kaolinita, soli te ostalih minerala.
Ova aktivnost, koja obuhvaća eksploataciju (po potrebi i miniranje), transport i usitnjavanje minerala rezultira emisijama čestica. Za proračun emisija se koriste informacije o statistici proizvodnje po tipu minerala.
Izgradnja i rušenje objekata (NFR 2.A.5.b)
Izgradnja infrastrukture i građevina važan je izvor emisija fugitivnih čestica. U građevinarstvu postoji mnogo mogućih aktivnosti koje rezultiraju emisijama, kao što su raščišćavanje zemljišta i rušenje postojećih objekata, kretanje opreme i vozila, te različite druge građevinske aktivnosti.
Primarni podaci o aktivnostima su godišnji podaci o ukupnoj površini na koju utječe građenje, za svaku pojedinačnu vrstu građevine - obiteljske kuće, stambene zgrade, građevine ostale – nestambene namjene te ceste. Izvor podataka o izgrađenim kućama i zgradama je DZS[31], dok su izvori podataka o cestama poslovni subjekti koji se bave upravljanjem, građenjem i održavanjem cesta, županijske uprave za ceste, jedinice lokalne samouprave, zavodi za prostorno uređenje županija i Grada Zagreba, te Statistički ljetopis iz 1994. godine. Budući da je za ovu kategoriju proveden projekt unaprjeđenja proračuna, detaljna analiza prikupljenih podataka i procjena nedostajućih podataka opisana je u nastavku, u sklopu potpogljavlja Metodologija, faktori emisije i podaci o aktivnosti.
Za ostale parametre koji ulaze u izračun (trajanje izgradnje, učinkovitost mjera za smanjenje emisije, korekcija za vlažnost tla i korekcija za udio praha u tlu), bilo je potrebno izvršiti analizu specifičnosti nacionalnih uvjeta kao i specifičnosti pojedine vrste gradnje. Također, s ciljem identificiranja optimalnih parametara za potrebe proračuna, izvršen je uvid u inventare drugih članica. Po utvrđivanju svih ulaznih pretpostavki, predmetni su parametri izračunati ili su odabrane preporučene vrijednosti iz GB 2019. Navedeni parametri i njihove vrijednosti korištene u izračunu emisija detaljno su opisani u nastavku u sklopu potpogljavlja Metodologija, faktori emisije i podaci o aktivnosti.
Metodologija, faktori emisije i podaci o aktivnosti
Proizvodnja cementa (NFR 2.A.1)
Metodologija proračuna emisija za proizvodnju cementa temelji se na drugoj razini proračuna EMEP/EEA metodologije, za sve tvornice osim jedne. Za tvornicu koja je prestala s radom 1994. godine nije bilo moguće prikupiti podatke potrebne za drugu razinu proračuna te su korišteni preporučeni Tier 1 faktori emisije. Svi faktori emisije za proizvodnju cementa preuzeti su iz GB2019.
Kako je navedeno, za šest tvornica, u direktnim kontaktima sa svim postojećim postrojenjima za proizvodnju cementa odlučeno je uključiti faktore emisije druge razine za PM, zajedno s uključenjem postojećih tehnologija ublažavanja u svim postrojenjima: ESP na glavnom dimnjaku i manji filteri za umjerenu kontrolu fugitivnih izvora za cjelokupan promatrani trend.
Za preostalu, sedmu tvornicu, emisijski faktori prve razine pretpostavljaju „prosjek“ ili tipičnu primjenu tehnologije i smanjenja emisije u tvornici i integriraju sve različite podprocese u proizvodnji cementa između uvođenja sirovina u proces i konačne otpreme izvan postrojenja.
Informacije o uključivanju / isključivanju kondenzirajuće komponente u faktore emisije PM10 i PM2,5 prema NFR kategorijama ispuštanja nalaze se u Prilogu 9 ovog izvješća.
Osim emisija TSP, PM2,5 i PM10, izvješteno je i o emisijama BC, koja se proračunava kao frakcija PM2,5 u skladu s GB2019.
Podaci o aktivnosti proizvodnje klinkera preuzeti su iz NIR-a. Izvorno, podaci su prikupljeni direktno od proizvođača putem popunjenih upitnika te su provjereni usporedbom s nacionalnim statističkim podacima. Podaci o aktivnosti proizvodnje klinkera prikazani su u tablici 4.1-1. Faktori emisije po NFR sektorima i onečišćujućim tvarima prikazani su u Prilogu 4.
Proizvodnja vapna (NFR 2.A.2)
Metodologija proračuna emisija temelji se na drugoj razini proračuna EMEP/EEA metodologije. Korišteni su faktori emisije druge razine za PM iz GB2019. U svim postrojenjima za proizvodnju vapna ugrađeni su tekstilni filteri na rotacijskim pećima i vrećasti filteri za otprašivanje emisija tijekom hidratacije vapna, te tekstilni filteri za kontrolu emisija s trakastih transportera u svim postrojenjima.
Informacije o uključivanju / isključivanju kondenzirajuće komponente u faktore emisije PM10 i PM2,5 prema NFR kategorijama ispuštanja nalaze se u Prilogu 9 ovog izvješća.
Osim emisija TSP, PM2,5 i PM10, izvješteno je i o emisijama BC, koja se proračunava kao frakcija PM2,5 u skladu s GB2019.
Podatak o količini vapna proizvedenog u Hrvatskoj uključuje količinu vapna proizvedenog u vapnarama i šećeranama, te vapna za potrebe proizvodnje sirovog željeza u 1990. i 1991. g. Podaci o proizvodnji u vapnarama i željezari preuzeti su iz NIR-a. Izvorno, podaci su prikupljeni direktno od proizvođača putem popunjenih upitnika te su provjereni usporedbom s nacionalnim statističkim podacima. Podaci o proizvodnji u šećeranama prikupljeni su od proizvođača.
Podaci o aktivnosti proizvodnje vapna prikazani su u tablici 4.1-1. Faktori emisije po NFR sektorima i onečišćujućim tvarima prikazani su u Prilogu 4.
Proizvodnja stakla (NFR 2.A.3)
Podaci o aktivnosti proizvodnje stakla preuzeti su iz godišnjih PRODCOM rezultata (DZS), te iz ROO baze podataka. Metodologija proračuna emisija iz proizvodnje stakla temelji se na prvoj razini proračuna EMEP/EEA metodologije, uz preporučene faktore emisije prve razine iz GB2019. Hrvatska je svjesna vjerojatnosti precjenjivanja emisija iz ove kategorije budući da preporučeni faktori emisije, uz ostale aktivnosti, uključuju i emisije iz proizvodnje stakla procesom taljenja u kadnim pećima. Nacionalna statistika (koja je glavni izvor podataka o aktivnosti) ne razlikuje proizvedeno i obrađeno staklo, što rezultira činjenicom da su u podatke o aktivnosti za ovu kategoriju uključeni i proizvodi načinjeni od već proizvedenog uvezenog stakla.
Aktivnost proizvodnje mineralne vune obuhvaća dva postrojenja za koja su primijenjeni različiti pristupi.
Izračun emisija iz prvog postrojenja temelji se na trećoj razini EMEP/EEA metodologije i na stalno mjerenim i verificiranim godišnjim emisijama NH3, NMHOS i PM10 (emisije su preuzete iz ROO-a). Emisije PM2,5, TSP i BC potom su proračunate iz godišnjih izmjerenih vrijednosti emisija PM10, korištenjem omjera Tier 2 emisijskih faktora iz GB2019.
Za drugo postrojenje proveden je projekt unaprjeđenja jer je ono do sada bilo uključeno samo u 2019. godini. Za unaprjeđenje su korišteni podaci o izmjerenim emisijama preuzeti iz ROO baze, te podaci o količini proizvoda dobiveni od operatera. Razina dostupnih ulaznih podataka razlikuje se za razdoblje 1990.-2007. (dostupni samo podaci o godišnjoj proizvodnji), za razdoblje 2008.-2014. (dostupni podaci o mjerenim emisijama, osim NMHOS, no zbog velike nekonzistentnosti smatraju se visoko nepouzdanima), te za razdoblje 2015.-2020. (dostupni podaci o mjerenim emisijama, osim NMHOS). Stoga je za navedena razdoblja bilo potrebno primijeniti različite pristupe.
Za razdoblje od 2015. do 2020., metodologija proračuna emisija NH3, čestica i BC iz drugog postrojenja za proizvodnju mineralne vune temelji se na trećoj razini EMEP/EEA metodologije i na povremeno mjerenim i verificiranim godišnjim emisijama. Emisije NH3 i PM10 preuzete su iz ROO-a. Emisije PM2,5, TSP i BC potom su proračunate iz godišnjih izmjerenih vrijednosti emisija PM10, korištenjem omjera Tier 2 emisijskih faktora iz GB2019.
Za razdoblje od 2008. do 2014., podaci u ROO-u pokazuju značajnu nekonzistentnost, te je utvrđeno kako podaci nisu pouzdani budući da operater ne provodi kontinuirano mjerenje. Stoga su emisije NH3, čestica i BC procijenjene korištenjem srednje vrijednosti faktora IEF izračunate iz omjera emisija i podataka o aktivnostima iz godina 2015.-2020., koji su preuzeti iz ROO-a, a zbog novijeg razdoblja smatraju se pouzdanijima. Godišnje emisije su izračunate množenjem srednjeg IEF s godišnjim podacima o aktivnostima.
Za razdoblje 1990. do 2007. nisu dostupni podaci o mjerenim emisijama NH3, čestica i BC te budući da su povremena mjerenja dostupna za novije razdoblje vremenskog niza, primijenjen je isti pristup kao prethodno opisan za razdoblje 2008. do 2014. (množenje srednjeg IEF iz godina 2015.-2020. s godišnjim podacima o aktivnostima za razdoblje 1990. do 2007.).
Vrijednosti emisije NMHOS za čitavo razdoblje proračuna izračunate su primjenom Tier 2 EMEP/EEA metodologije, budući da za ove emisije nisu dostupni podaci mjerenja.
Emisije izračunate na prethodno opisani način unose se u bazu podataka CollectER za svako postrojenje. U bazi su kreirani pripadajući objedinjeni faktori emisije (eng. implied emission factor - IEF) za svaku onečišćujuću tvar i godinu, koji su izračunati kao omjeri emisija i podataka o aktivnostima.
Podaci o aktivnosti proizvodnje stakla i mineralne vune prikazani su u tablici 4.1-1. Informacije o uključivanju / isključivanju kondenzirajuće komponente u faktore emisije PM10 i PM2,5 prema NFR kategorijama ispuštanja nalaze se u Prilogu 9 ovog izvješća.
Faktori emisije po NFR sektorima i onečišćujućim tvarima prikazani su u Prilogu 4.
Kamenolomi (NFR 2.A.5.a)
Metodologija proračuna emisija za vađenje minerala koji nisu ugljen temelji se na prvoj razini proračuna EMEP/EEA metodologije. Korišteni su preporučeni faktori emisije prve razine iz GB2019. Podaci o aktivnosti vađenja minerala koji nisu ugljen prikupljeni su iz godišnjih statističkih izvješća, industrijske proizvodnje, godišnjih PRODCOM rezultata (DZS) te su prikazani u tablici 4.1-1.
Informacije o uključivanju / isključivanju kondenzirajuće komponente u faktore emisije PM10 i PM2,5 prema NFR kategorijama ispuštanja nalaze se u Prilogu 9 ovog izvješća.
Faktori emisije po NFR sektorima i onečišćujućim tvarima prikazani su u Prilogu 4.
Podaci o aktivnosti za NFR šifre 2.A.1, 2.A.2, 2.A.3 i 2.A.5.a prikazani su u tablici 4.1-1.
Tablica 4.1-1 Podaci o aktivnosti za NFR šifre 2.A.1, 2.A.2, 2.A.3 i 2.A.5.a
2.A.1 |
2.A.1 |
2.A.2 |
2.A.3 |
2.A.5.a |
|
---|---|---|---|---|---|
Aktivnost |
Klinker (Tier 2 pristup) |
Klinker (Tier 1 pristup) |
Proizvodnja vapna |
Proizvodnja stakla i mineralne vune |
Kamenolomi |
Jedinica |
kt |
kt |
kt |
kt |
Mt |
1990 |
1919,2 |
143,3 |
232,3 |
295,0 |
27,0 |
1991 |
1209,3 |
127,8 |
165,4 |
270,4 |
18,9 |
1992 |
1428,6 |
137,7 |
124,5 |
161,7 |
18,5 |
1993 |
1214,5 |
90,6 |
134,5 |
152,4 |
16,8 |
1994 |
1537,9 |
45,8 |
140,1 |
181,7 |
19,8 |
1995 |
1197,6 |
NO |
139,7 |
186,8 |
20,4 |
1996 |
1306,3 |
NO |
175,7 |
174,3 |
23,2 |
1997 |
1533,8 |
NO |
186,9 |
144,3 |
17,6 |
1998 |
1649,1 |
NO |
195,4 |
168,3 |
18,8 |
1999 |
2151,0 |
NO |
189,1 |
162,1 |
19,4 |
2000 |
2382,1 |
NO |
193,0 |
168,5 |
20,8 |
2001 |
2739,2 |
NO |
239,4 |
181,4 |
23,7 |
2002 |
2698,6 |
NO |
269,3 |
190,1 |
26,2 |
2003 |
2692,1 |
NO |
249,3 |
219,3 |
31,2 |
2004 |
2852,2 |
NO |
284,0 |
244,1 |
33,2 |
2005 |
2926,6 |
NO |
308,1 |
262,4 |
30,9 |
2006 |
3104,4 |
NO |
358,1 |
265,0 |
35,9 |
2007 |
3160,5 |
NO |
367,0 |
274,6 |
37,5 |
2008 |
2995,1 |
NO |
342,6 |
292,1 |
43,9 |
2009 |
2439,1 |
NO |
246,8 |
318,0 |
35,0 |
2010 |
2320,5 |
NO |
216,1 |
333,7 |
24,2 |
2011 |
2071,7 |
NO |
182,1 |
361,4 |
25,6 |
2012 |
1996,5 |
NO |
138,4 |
340,6 |
24,9 |
2013 |
2198,3 |
NO |
127,0 |
369,1 |
23,7 |
2014 |
2318,5 |
NO |
135,6 |
406,8 |
23,5 |
2015 |
2155,8 |
NO |
134,2 |
377,7 |
24,3 |
2016 |
2055,2 |
NO |
125,1 |
422,9 |
23,0 |
2017 |
2411,1 |
NO |
145,7 |
439,9 |
23,7 |
2018 |
2325,8 |
NO |
146,3 |
452,2 |
24,2 |
2019 |
2272,4 |
NO |
146,1 |
452,5 |
26,6 |
2020 |
2350,7 |
NO |
148,0 |
414,0 |
27,3 |
Izvor: DZS; NIR, anketni upit: proizvođači; ROO, Obrada: Ekonerg d.o.o.
Izgradnja i rušenje objekata (NFR 2.A.5.b)
Za ovu kategoriju proveden je projekt unaprjeđenja. Analiza podataka o aktivnostima te metodologija korištena za izračun emisija opisane su u nastavku.
Podaci o aktivnostima – zgrade
S obzirom na dostupnost statističkih podataka prema razinama agregacije, općenito se razlikuju dva razdoblja – razdoblje od 1990. do 2001. godine te razdoblje od 2002. godine naovamo.
Za razdoblje od 2002. godine, dostupni su detaljni podaci o broju kuća, podaci o broju stambenih zgrada te o broju nestambenih građevina, dok su za razdoblje od 1990. do 2001. godine dostupni samo podaci o ukupnom broju izgrađenih stambenih zgrada te detaljni podaci o broju nestambenih građevina. Budući da iz ukupnog broja stambenih zgrada nije moguće provesti izračun emisija uz korištenje odabrane metodologije razine 1, za povijesni niz bilo je potrebno procijeniti broj građevina po tipu – kuće s jednom/dvije obitelji te stambene zgrade. Dodatno, metodologija prikupljanja podataka za 2000. i 2001. godinu se temelji na djelomičnim podacima jer za te godine nije provedeno istraživanje svih izvora podataka od strane DZS.
Udio svakog pojedinog tipa zgrade u ukupnom broju zgrada u poznatim godinama (uzeta srednja vrijednost deset najbližih godina tj. 2002.-2011.) korišten je za izračun nedostajućih podataka za razdoblje 1990.-2001.
Ukupna površina zahvaćena gradnjom je izračunata množenjem broja pojedine vrste građevine i jedinične površine zahvaćene gradnjom (prema GB 2019).
Podaci o aktivnostima (osim izgradnje cesta) koji su korišteni u proračunu emisija su prikazani u tablici 4.1-2.
Tablica 4.1-2 Podaci o aktivnostima za kategoriju izvora 2.A.5.b (osim izgradnje cesta)
NFR |
Broj izgrađenih kuća (jedna ili dvije obitelji) |
Zahvaćena površina za kategoriju kuće |
Broj izgrađenih stambenih zgrada |
Zahvaćena površina za kategoriju stambene zgrade |
Broj izgrađenih nestambenih zgrada |
Zahvaćena površina za kategoriju nestambene zgrade |
---|---|---|---|---|---|---|
Jedinica |
- |
m2 |
- |
m2 |
- |
m2 |
1990 |
9440 |
2636431 |
1906 |
1115034 |
2678 |
2142400 |
1991 |
5794 |
1618201 |
1170 |
684391 |
1396 |
1116800 |
1992 |
3660 |
1022181 |
739 |
432314 |
1049 |
839200 |
1993 |
4204 |
1174148 |
849 |
496586 |
1086 |
868800 |
1994 |
4955 |
1383743 |
1000 |
585231 |
1234 |
987200 |
1995 |
3598 |
1004753 |
726 |
424943 |
1735 |
1388000 |
1996 |
7150 |
1996959 |
1444 |
844580 |
1956 |
1564800 |
1997 |
6799 |
1898900 |
1373 |
803107 |
1789 |
1431200 |
1998 |
6008 |
1677919 |
1213 |
709647 |
1957 |
1565600 |
1999 |
5580 |
1558483 |
1127 |
659134 |
2139 |
1711200 |
2000 |
7138 |
2012743 |
1014 |
593082 |
2246 |
1796533 |
2001 |
8695 |
2467004 |
901 |
527031 |
2352 |
1881867 |
2002 |
10252 |
2921264 |
788 |
460980 |
2459 |
1967200 |
2003 |
8875 |
2484420 |
947 |
553995 |
2704 |
2163200 |
2004 |
8035 |
2244404 |
1034 |
604890 |
2279 |
1823200 |
2005 |
7053 |
1953724 |
1396 |
816660 |
2351 |
1880800 |
2006 |
7028 |
1965824 |
1629 |
952965 |
2240 |
1792000 |
2007 |
6346 |
1745656 |
2134 |
1248390 |
2081 |
1664800 |
2008 |
6149 |
1698092 |
1999 |
1169415 |
1775 |
1420000 |
2009 |
5145 |
1424444 |
1588 |
928980 |
1701 |
1360800 |
2010 |
4877 |
1364092 |
1231 |
720135 |
1383 |
1106400 |
2011 |
4443 |
1246100 |
1025 |
599625 |
1309 |
1047200 |
2012 |
3983 |
1111236 |
965 |
564525 |
1099 |
879200 |
2013 |
3766 |
1046248 |
800 |
468000 |
1173 |
938400 |
2014 |
3172 |
889440 |
669 |
391365 |
1130 |
904000 |
2015 |
3047 |
858772 |
631 |
369135 |
963 |
770400 |
2016 |
3151 |
887396 |
660 |
386100 |
1013 |
810400 |
2017 |
2966 |
837048 |
733 |
428805 |
1241 |
992800 |
2018 |
3044 |
857760 |
780 |
456300 |
1109 |
887200 |
2019 |
3319 |
935556 |
997 |
583245 |
1205 |
964000 |
2020 |
3501 |
988028 |
1079 |
631215 |
1165 |
932000 |
Izvor: DZS i procjena podataka (EKONERG d.o.o.)
Podaci o aktivnostima - ceste
Dostupni su godišnji podaci o ukupnoj duljini cesta različite kategorizacije, te se usporedbom podataka po godinama mogla izračunati godišnja neto promjena u duljini cesta. Godišnje promjene u duljini cesta mogu proizaći iz niza čimbenika, uključujući izgradnju novih cesta, ali i temeljnih promjena u metodologiji koja se koristi za generiranje statistike (npr. promjene u kategorizaciji pojedine ceste), kao i uklanjanja dijelova starih cesta. Za svaku vrstu ceste pretpostavlja se da godišnje povećanje duljine ceste odražava duljinu izgrađene nove ceste. Prijavljeno smanjenje duljine ceste prema tipu ceste zanemaruje se te se pretpostavlja da je posljedica promjene metodologije ili uklanjanja dijelova postojećih cesta. Također, za višegodišnja razdoblja u kojima je prijavljena duljina cesta ostala nepromijenjena, duljina novoizgrađene dionice raspoređuje se jednoliko kroz predmetno vremensko razdoblje. Pretpostavka je da se izgradnja većih dionica odvijala tijekom dužeg vremenskog perioda, ali je nova duljina dionice evidentirana u godini puštanja u promet. Također, za izračun zahvaćenog područja korišteni su nacionalni podaci o prosječnoj širini pojedinih kategorija cesta (tablica 4.1-3).
Tablica 4.1-3 Prosječna širina cesta u sklopu hrvatske cestovne mreže
Kategorija ceste |
Širina |
Jedinica |
---|---|---|
Autoceste |
28,60 |
m |
Državne ceste |
10,37 |
m |
Županijske ceste |
10,37 |
m |
Lokalne ceste |
10,37 |
m |
Nerazvrstane ceste |
7,90 |
m |
Izvor: HC, HAC, Bina-Istra d.d., AC Zagreb-Macelj, Odluka o nerazvrstanim cestama (Sl. glasnik Grada Zagreba 20/18), Pravilnik o osnovnim uvjetima kojima javne ceste izvan naselja i njihovi elementi moraju udovoljavati sa stajališta sigurnosti prometa (NN 110/01)
Zbirni podaci o aktivnostima (duljina novoizgrađenih dionica) za kategoriju izvora 2.A.5.b – aktivnost izgradnja cesta, po godinama su prikazani u tablici 4.1-4.
Tablica 4.1-4 Podaci o aktivnostima za izgradnju cesta
NFR |
Ukupna duljina novoizgrađenih cesta |
Ukupna zahvaćena površina |
---|---|---|
Jedinica |
km |
m2 |
1990 |
1042 |
10411213 |
1991 |
930 |
9530182 |
1992 |
746 |
7630058 |
1993 |
944 |
9191951 |
1994 |
1253 |
11637568 |
1995 |
1299 |
12002850 |
1996 |
1256 |
12062961 |
1997 |
1245 |
11979168 |
1998 |
987 |
9941553 |
1999 |
544 |
5380129 |
2000 |
598 |
5531157 |
2001 |
508 |
4693332 |
2002 |
551 |
8275189 |
2003 |
759 |
9042969 |
2004 |
623 |
8591144 |
2005 |
562 |
6452853 |
2006 |
596 |
6181248 |
2007 |
783 |
7867607 |
2008 |
1005 |
10921327 |
2009 |
776 |
8066902 |
2010 |
953 |
9570605 |
2011 |
660 |
7095235 |
2012 |
1085 |
8763208 |
2013 |
1309 |
10420661 |
2014 |
1422 |
11652517 |
2015 |
294 |
2394298 |
2016 |
1033 |
8615605 |
2017 |
361 |
2932353 |
2018 |
1329 |
10556775 |
2019 |
208 |
1700270 |
2020 |
2866 |
23266542 |
Izvor: Hrvatske ceste d.o.o., DZS, JLS
Metodologija
Proračun emisija koje nastaju uslijed aktivnosti gradnje temelji se na metodologiji razine 1 prema GB 2019. Emisije su proračunate zasebno za svaku aktivnost izgradnje. Korišteni su preporučeni faktori emisije za PM2,5, PM10 i TSP, iz GB 2019.
Jedinična zahvaćena površina za zgrade preuzeta je iz GB 2019, dok je za ceste izračunata množenjem prosječne širine i jedinične duljine ceste.
Za ostale parametre bilo je potrebno izvršiti analizu specifičnosti nacionalnih uvjeta kao i specifičnosti pojedine vrste gradnje. Korekcija za vlažnost tla i korekcija za udio praha u tlu isti su za svaku od analiziranih vrsta gradnje jer se odnose na vrijednosti na razini države, dok su ostali parametri razmatrani u kontekstu specifičnosti pojedine vrste gradnje. Za trajanje izgradnje i učinkovitost mjera za smanjenje emisije korištene su preporučene prosječne vrijednosti za svaki tip građevine (GB2019). Također, u proračunu je korišten parametar korekcije za udio praha u tlu od 20 %, kojeg navodi GB 2019.
Za potrebe projekta unaprjeđenja, izračunata je srednja vrijednost PE indeksa za Republiku Hrvatsku. Za izračun su korištene vrijednosti ukupne mjesečne količine oborine i srednje mjesečne temperature za 11 najvećih gradova u kojima se provode mjerenja (u raznim klimatskim regijama RH), u razdoblju od 5 godina (2015. - 2019.). Na ovaj način, u obzir su uzeta područja najveće izgradnje (područja s najvećim brojem stanovnika), a također i sve klimatske regije zastupljene u Hrvatskoj. Izračunata vrijednost iznosi 78.
Informacije o uključivanju / isključivanju kondenzirajuće komponente u faktore emisije PM10 i PM2,5 prema NFR kategorijama ispuštanja nalaze se u Prilogu 9 ovog izvješća.
Faktori emisije po NFR sektorima i onečišćujućim tvarima prikazani su u Prilogu 4. Potrebno je napomenuti kako emisije iz kategorije NFR 2.A.5.b, s obzirom na kompleksnost izračuna, nisu računate u okviru CollectER baze već je izračun proveden u programu Microsoft Excel te je potom u CollectER bazu izvršen unos konačnih podataka, sa svrhom njihovog arhiviranja. U CollectER bazi kreirani su pripadajući objedinjeni faktori emisije (eng. implied emission factor) za TSP, PM10 i PM2.5, za svaku potkategoriju zasebno, koji su izračunati kao omjeri emisija i podataka o aktivnostima.
Unaprjeđenje je rezultiralo značajnim povećanjem emisija čestica, u odnosu na prethodne podneske za NFR 2.A.5.b. Najznačajniji čimbenik rasta emisija je aktivnost izgradnje cesta koja prema staroj metodologiji nije bila uključena u proračun, a uz primjenu nove metodologije predstavlja najveći izvor emisije u ovoj kategoriji.
Rekalkulacije i druge promjene
Proizvodnja stakla (NFR 2.A.3)
Provedena je rekalkulacija emisija za čitavo razdoblje proračuna zbog uključivanja novog izvora emisije u proračun, s izuzetkom 2019. godine. Budući da je predmetno novo postrojenje u prošli podnesak bilo uključeno u 2019. godini za tvari NH3, TSP, PM10, PM2,5 i BC, za tu godinu nije došlo do promjene emisija osim NMHOS.
Izgradnja i rušenje objekata (NFR 2.A.5.b)
Provedeni projekt unaprjeđenja uključivao je ažuriranje metodologije proračuna s korištenja starog priručnika GB 2013 na metodologiju prema GB 2019. Navedeno je rezultiralo rekalkulacijom emisija PM2,5, PM10 i TSP za čitavo razdoblje proračuna.
Proizvodna kemikalija (NFR 2.B)
Opis kategorije izvora
Ovo potpoglavlje daje pregled proizvodnje različitih anorganskih i organskih kemikalija u Republici Hrvatskoj. Uključene su sljedeće aktivnosti: Proizvodnja amonijaka (NFR 2.B.1, SNAP 040403), proizvodnja dušične kiseline (NFR 2.B.2, SNAP 040402 ), Ostala kemijska industrija (NFR 2.B.5.a, SNAP 0404 i 0405) i Skladištenje, rukovanje i transport kemijskih proizvoda (NFR 2.B.10.b).
Ostala kemijska industrija obuhvaća sljedeće aktivnosti: proizvodnju sumporne kiseline (SNAP 040401), amonijev fosfat (SNAP 040406), NPK gnojiva (SNAP 040407), uree (SNAP 040408), čađi (SNAP 040409), etilen (SNAP 040501), propilenglikol (SNAP 040502), 1,2 dikloretan (SNAP 040503), vinilklorid (SNAP 040504), Polietilen LD (SNAP 040506), polivinil klorid (SNAP 040508), stiren (SNAP 040510), polistiren (SNAP 040511), formaldehid (SNAP 040517) i etil benzena (SNAP 040518).
U Hrvatskoj ne postoji proizvodnja adipinske kiseline (2.B.3) niti proizvodnja karbida (2.B.5).
Za kategoriju izvora 2.B.10.b, Hrvatska koristi oznaku „IE“ s obzirom na to da su emisije PM uključene u druge NFR 2.B šifre.
Proizvodnja amonijaka (NFR 2.B.1, SNAP 040403)
Tijekom čitavog razdoblja proračuna, u Hrvatskoj je u pogonu bilo jedno postrojenje za proizvodnju amonijaka. Amonijak se proizvodi procesom katalitičkog parnog reformiranja prirodnog plina u kojem se vodik kemijski izdvaja iz prirodnog plina i kombinira s dušikom kako bi se proizveo amonijak. U procesu proizvodnje amonijaka nastaju emisije NOX, NMHOS, CO i NH3.
Ugradnja jedinice za izdvajanje amonijaka i vodika iz visokotlačnog otpadnog plina (u travnju 2009.) omogućila je da ove dvije komponente više ne odlaze na spaljivanje već se vraćaju u proces proizvodnje. Amonijak se izdvaja u visokotlačnom skruberu u kontaktu s vodom, a nastala amonijačna voda se stripira. Ova tehnologija dovela je do evidentnog smanjenja ukupne emisije NOx (kao NO2) u 2009. godini.
Isti proizvođač ima i postrojenja za proizvodnju dušične kiseline, sumporne kiseline i mineralnih gnojiva, te postrojenje za proizvodnju čađe, koje je zatvoreno tijekom 2009. godine.
Proizvodnja dušične kiseline (NFR 2.B.2, SNAP 040402)
U Hrvatskoj je prisutan jedan proizvođač dušične kiseline s dvije jedinice - postrojenja, od kojih jedna ima dvije proizvodne linije. U procesu proizvodnje, amonijak, koji se koristi kao sirovina, isparava, miješa se sa zrakom i spaljuje na katalizatorima (platina / rodij). Oba postrojenja koriste proizvodne procese s dvije razine tlaka. Dušična kiselina se koristi u proizvodnji gnojiva u istom postrojenju.
Proizvodnja dušične kiseline rezultira emisijom NOx.
Metoda selektivne katalitičke redukcije (SCR) uklanjanja NOx (kao NO2) iz otpadnog plina u prvo postrojenje instalirana je u srpnju 2010. Navedeno je razlog evidentnog pada emisija u 2011. godini. Uzroci fluktuacije emisija narednih godina bili su tehnički problemi povezani s radom instaliranog SCR-a (gubitak katalizatora i rekonstrukcija sustava, kao i česta isključivanja i puštanje u rad postrojenja). Ista tehnologija u drugo postrojenje puštena u probni rad u prosincu 2017.
Ostala kemijska industrija (NFR 2.B.10.a, SNAP 040400 i 040500)
Ostala kemijska industrija uključuje proizvodnju raznih kemijskih proizvoda kao što su sumporna kiselina, amonijev fosfat, NPK gnojiva, urea, čađa, etilen, propilen, vinil klorid, polietilen LD, 1,2 dikloretan, polivinilklorid, stiren, polistiren, formaldehid i etil benzen, koja rezultira emisijom različitih onečišćujućih tvari opisanih u tekstu niže. Proizvodnja sljedećih kemijskih proizvoda je obustavljena: amonijev fosfat i čađa tijekom 2009. godine, etilen, propilen, polietilen LD i polistiren tijekom 2011. godine, 1,2 dikloretan tijekom 2001. godine, vinil klorid tijekom 2002. godine, polivinilklorid tijekom 2000. godine, stiren i etil benzen tijekom 1991. godine (uz kratkotrajno ponovno pokretanje proizvodnje etil benzena tijekom 1995. i 1996. godine). Proizvodnja polietilena LD bila je ponovo aktivna 2014. i 2015. godine, dok je u 2016. godini nije bilo. Proizvodnja sumporne kiseline je obustavljena tijekom 2010. i 2011. godine.
Metodologija, faktori emisije i podaci o aktivnosti
Proizvodnja amonijaka (NFR 2.B.1, SNAP 040403)
Metodologija proračuna emisija se temelji na drugoj razini proračuna EMEP/EEA metodologije. Za proizvodnju amonijaka korišteni su faktori emisije druge razine iz GB2019 za sve emisije osim NOx. Za NOx su korišteni specifični godišnji faktori emisije od 1998. godine (izravno izmjerene emisije podijeljene s količinama proizvedenog amonijaka, za svaku godinu). Za godine u razdoblju od 1990. do 1997. godine, izračunavao se i koristio prosječan faktor emisije NOx na temelju dostupnih izmjerenih emisija NOx.
Pretpostavlja se da su godišnje promjene sastava prirodnog plina (sirovine) te tehnički problemi povezani s radom instalirane tehnologije smanjenja emisija razlog povremenih fluktuacija faktora emisije NOx. Druga službena objašnjenja nisu dobivena.
Podaci o proizvodnji amonijaka su prikupljeni na temelju anketiranja jednog proizvođača u Hrvatskoj i verificirani prema godišnjim statističkim izvješćima, industrijskom proizvodnjom, godišnjim PRODCOM rezultatima (DZS), te su prikazani u tablici 4.2-1. Podaci o izmjerenim emisijama NOx preuzete su iz ROO-a.
Informacije o uključivanju / isključivanju kondenzirajuće komponente u faktore emisije PM10 i PM2,5 prema NFR kategorijama ispuštanja nalaze se u Prilogu 9 ovog izvješća.
Proizvodnja dušične kiseline (NFR 2.B.2, SNAP 040402)
Metodologija proračuna emisija za proizvodnju dušične kiseline temelji se na drugoj razini proračuna EMEP/EEA metodologije. Od 1998. godine, specifični faktori emisije se izračunavaju iz direktnih mjerenih emisija NOx (povremeno mjerenje) i godišnjeg kapaciteta proizvodnje. Za godine u razdoblju od 1990. do 1997. godine, izračunavao se i koristio prosječan faktor emisije NOx na temelju dostupnih direktnih emisija NOx. Podaci o proizvodnji dušične kiseline (100 %-tna HNO3 iz oba postrojenja) prikupljeni su na temelju anketiranja proizvođača i verificirani prema godišnjim statističkim izvješćima, industrijskom proizvodnjom, godišnjim PRODCOM rezultatima (DZS). Podaci su prikazani u tablici 4.2-1.
Informacije o uključivanju / isključivanju kondenzirajuće komponente u faktore emisije PM10 i PM2,5 prema NFR kategorijama ispuštanja nalaze se u Prilogu 9 ovog izvješća.
Ostala kemijska industrija (NFR 2.B.10.a, SNAP 04040 i 04050)
Faktori emisije su izraženi kao količina emisije onečišćujućih tvari po jedinici proizvodnje. Za proizvodnju polietilena LD, PVC (PVC suspenzija i PVC emulzija), stirena, polistirena (pjeneći – EPS) i etil benzena, etilena, propilena, 1,2 dikloretana, vinil klorida, formaldehida i amonijevog fosfata, koristi se metodologija druge razine s faktorima emisije iz GB2019.
Za proizvodnju NPK gnojiva, od 1998. godine (za TSP od 2007. godine) se izračunavaju specifični faktori emisija NOx, NH3 i TSP iz direktnih mjerenih emisija i godišnjeg kapaciteta proizvodnje. Za godine u razdoblju od 1990. do 1997. godine (za TSP u razdoblju 1990. – 2006.), izračunavali su se i koristili prosječni faktori emisije NOx, NH3 i TSP na temelju dostupnih direktnih emisija.
Za proizvodnju sumporne kiseline, izvještava se o emisijama SO2. Direktne emisije SO2 predstavljaju specifične emisije od 1998. godine. Za godine u razdoblju od 1990. do 1997. godine, izračunavao se i koristio prosječan faktor emisije SO2 na temelju dostupnih direktnih emisija SO2 i godišnjeg kapaciteta proizvodnje.
Za proizvodnju uree, izvještava se o emisijama NH3, TSP, PM2,5, PM10 i BC. Za proračun emisije TSP, PM2,5, PM10 i BC koriste se faktori emisije druge razine iz GB2019. Što se tiče NH3, od 1998. godine se koriste direktne specifične emisije. Za godine u razdoblju od 1990. do 1997. godine, izračunavao se i koristio prosječan faktor emisije NH3 na temelju dostupnih direktnih emisija NH3 i godišnjeg kapaciteta proizvodnje.
Za proizvodnju čađe se koristi druga razina proračuna EMEP/EEA metodologije, dok se faktori emisije druge razine koriste za proračun emisije SO2, NOx, NMHOS, CO i TSP. O tim emisijama se izvještavalo za razdoblje 1990. – 2009. godine. U razdoblju 2000. – 2009. godine, izvještavalo se o specifičnim direktnim emisijama CO.
Za proizvodnju amonijeva fosfata koriste se faktori emisije druge razine iz GB2019 za procjenu emisije TSP, PM i BC.
Informacije o uključivanju / isključivanju kondenzirajuće komponente u faktore emisije PM10 i PM2,5 prema NFR kategorijama ispuštanja nalaze se u Prilogu 9 ovog izvješća.
Podaci o proizvodnji amonijaka, dušične kiseline, sumporne kiseline, NPK gnojiva i uree prikupljeni su na temelju anketiranja glavnih proizvođača anorganskih kemikalija u Hrvatskoj i verificirani prema godišnjim statističkim izvješćima, industrijskom proizvodnjom, godišnjim PRODCOM rezultatima (DZS). Za sve ostale kemikalije u sklopu ove kategorije izvora, podaci o aktivnosti proizlaze iz nacionalnih statistika (godišnja statistička izvješća, industrijska proizvodnja, godišnji PRODCOM rezultati (DZS)). Svi podaci o aktivnosti vezani za ovu kategoriju izvora prikazani su u tablicama 4.2-1 i 4.2-2. Faktori emisije po NFR sektorima i onečišćujućim tvarima prikazani su u Prilogu 4.
Tablica 4.2-1 Podaci o aktivnosti za NFR kodove 2.B.1, 2.B.2 i 2.B.10.a, po SNAP kodovima
NFR |
2.B.1 |
2.B.2 |
2.B.10.a |
||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Naziv |
Amonijak |
Dušična kiselina |
Čađa |
Sumporna kiselina |
Amonij fosfat |
NPK gnojiva |
Urea |
SNAP |
040403 |
040402 |
040409 |
040401 |
040406 |
040407 |
040408 |
Jedinica |
t |
t |
t |
t |
t |
t |
t |
1990 |
344947 |
332459 |
30624 |
241759 |
66711 |
556522 |
280354 |
1991 |
347524 |
291997 |
18783 |
187009 |
42365 |
532082 |
328029 |
1992 |
425719 |
381797 |
13479 |
278434 |
53635 |
716537 |
356995 |
1993 |
344812 |
287805 |
17123 |
178269 |
43719 |
482845 |
273226 |
1994 |
350184 |
311236 |
21468 |
265550 |
48193 |
554370 |
278981 |
1995 |
377589 |
299297 |
27185 |
233122 |
65332 |
548305 |
314137 |
1996 |
373728 |
278683 |
26735 |
223201 |
52067 |
516058 |
383822 |
1997 |
402407 |
292892 |
24214 |
202191 |
47760 |
536732 |
361730 |
1998 |
301758 |
220508 |
24087 |
164011 |
40661 |
457556 |
279110 |
1999 |
387159 |
260198 |
20627 |
192587 |
47557 |
523246 |
360427 |
2000 |
395024 |
306201 |
20029 |
199585 |
32112 |
583243 |
352553 |
2001 |
315388 |
257534 |
21180 |
126284 |
19080 |
407087 |
279682 |
2002 |
285937 |
249992 |
19416 |
135224 |
24496 |
468376 |
265811 |
2003 |
321598 |
235583 |
21295 |
123248 |
22131 |
499870 |
336593 |
2004 |
404157 |
375926 |
20272 |
186318 |
52782 |
554096 |
396655 |
2005 |
398547 |
280746 |
18498 |
220625 |
65840 |
582543 |
372627 |
2006 |
388821 |
277590 |
26264 |
259014 |
78936 |
365118 |
370549 |
2007 |
430154 |
306619 |
23724 |
243149 |
75040 |
862263 |
407863 |
2008 |
444925 |
312928 |
16904 |
256988 |
76418 |
526041 |
405950 |
2009 |
375284 |
261478 |
3976 |
91486 |
32203 |
230963 |
389071 |
2010 |
438662 |
336795 |
NO |
NO |
NO |
440289 |
439310 |
2011 |
447499 |
332713 |
NO |
NO |
NO |
447284 |
445160 |
2012 |
416358 |
288207 |
NO |
4465 |
NO |
373566 |
428931 |
2013 |
417505 |
297545 |
NO |
4584 |
NO |
223515 |
439062 |
2014 |
458049 |
307296 |
NO |
7687 |
NO |
208530 |
465373 |
2015 |
455235 |
344638 |
NO |
35333 |
NO |
344827 |
447934 |
2016 |
420372 |
293260 |
NO |
63792 |
NO |
238178 |
393544 |
2017 |
468795 |
322185 |
NO |
55352 |
NO |
276863 |
464367 |
2018 |
396690 |
289498 |
NO |
57469 |
NO |
267410 |
361142 |
2019 |
480665 |
302067 |
NO |
75170 |
NO |
194610 |
452480 |
2020 |
453715 |
293765 |
NO |
89436 |
NO |
185359 |
437155 |
Izvor: DZS; ROO (i anketni upit: proizvođač gnojiva); Obrada: Ekonerg d.o.o.
Tablica 4.2-2 Podaci o aktivnosti za NFR kod 2.B.10.a, po SNAP kodovima
NFR |
2.B.10.a |
|||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Naziv |
Stiren |
Etilen |
Propilen |
1,2 di kloretan |
Vinil-klorid |
Polietilen LD |
Polivinil-klorid |
Poli- stiren |
Etil- benzen |
Form- aldehid |
SNAP |
040510 |
040501 |
040502 |
040503 |
040504 |
040506 |
040508 |
040511 |
040518 |
040517 |
Jedinica |
t |
t |
t |
t |
t |
t |
t |
t |
t |
t |
1990 |
8923 |
72631 |
17586 |
72653 |
98976 |
171800 |
104602 |
46913 |
2725 |
22,0 |
1991 |
NO |
66871 |
15272 |
68325 |
88135 |
136039 |
67934 |
33719 |
288 |
22,0 |
1992 |
NO |
68318 |
13349 |
92089 |
118570 |
141614 |
70969 |
44389 |
NO |
22,0 |
1993 |
NO |
68634 |
9026 |
79608 |
103851 |
144415 |
44259 |
64269 |
NO |
22,0 |
1994 |
NO |
65285 |
7127 |
97528 |
128257 |
130805 |
79038 |
67498 |
NO |
22,0 |
1995 |
NO |
67547 |
8221 |
84374 |
112560 |
145235 |
93897 |
55805 |
4162 |
25,0 |
1996 |
NO |
64782 |
7796 |
48631 |
63124 |
144100 |
45456 |
64121 |
2922 |
22,0 |
1997 |
NO |
63554 |
7631 |
26264 |
35488 |
145439 |
47805 |
78580 |
NO |
22,0 |
1998 |
NO |
60148 |
6535 |
31308 |
41115 |
184493 |
73647 |
99960 |
NO |
30,0 |
1999 |
NO |
60295 |
6981 |
47686 |
62236 |
179745 |
31304 |
84928 |
NO |
21,0 |
2000 |
NO |
38918 |
6443 |
71364 |
64875 |
83983 |
2953 |
20172 |
NO |
19,0 |
2001 |
NO |
46632 |
5542 |
64442 |
14432 |
113146 |
NO |
33168 |
NO |
20,0 |
2002 |
NO |
43554 |
5074 |
NO |
6950 |
112771 |
NO |
45439 |
NO |
19,0 |
2003 |
NO |
41252 |
4622 |
NO |
NO |
160944 |
NO |
46361 |
NO |
14,2 |
2004 |
NO |
49886 |
5135 |
NO |
NO |
193430 |
NO |
35331 |
NO |
16,3 |
2005 |
NO |
50263 |
4860 |
NO |
NO |
191958 |
NO |
54617 |
NO |
15,6 |
2006 |
NO |
48824 |
4740 |
NO |
NO |
123217 |
NO |
58721 |
NO |
11,5 |
2007 |
NO |
45438 |
4498 |
NO |
NO |
119015 |
NO |
69841 |
NO |
10,2 |
2008 |
NO |
43045 |
4053 |
NO |
NO |
119838 |
NO |
60471 |
NO |
5,4 |
2009 |
NO |
38797 |
3174 |
NO |
NO |
115646 |
NO |
56359 |
NO |
6,9 |
2010 |
NO |
36271 |
2909 |
NO |
NO |
139032 |
NO |
54194 |
NO |
6,3 |
2011 |
NO |
23323 |
2068 |
NO |
NO |
83920 |
NO |
12849 |
NO |
5,9 |
2012 |
NO |
NO |
NO |
NO |
NO |
NO |
NO |
NO |
NO |
5,5 |
2013 |
NO |
NO |
NO |
NO |
NO |
NO |
NO |
NO |
NO |
4,2 |
2014 |
NO |
NO |
NO |
NO |
NO |
577 |
NO |
NO |
NO |
3,9 |
2015 |
NO |
NO |
NO |
NO |
NO |
610 |
NO |
NO |
NO |
2,0 |
2016 |
NO |
NO |
NO |
NO |
NO |
NO |
NO |
NO |
NO |
2,0 |
2017 |
NO |
NO |
NO |
NO |
NO |
NO |
NO |
NO |
NO |
3,0 |
2018 |
NO |
NO |
NO |
NO |
NO |
NO |
NO |
NO |
NO |
1,0 |
2019 |
NO |
NO |
NO |
NO |
NO |
NO |
NO |
NO |
NO |
NO |
2020 |
NO |
NO |
NO |
NO |
NO |
NO |
NO |
NO |
NO |
1,4 |
Izvor: DZS; Obrada: Ekonerg d.o.o.
Rekalkulacije i poboljšanja
Nije bilo rekalkulacija ni drugih promjena.
Proizvodnja metala (NFR 2.C)
Opis kategorije izvora
Ovo potpoglavlje daje pregled proizvodnje raznih metala u Republici Hrvatskoj. Sljedeće aktivnosti su zastupljene u Hrvatskoj: Proizvodnja željeza i čelika (NFR 2.C.1, SNAP 040200), Proizvodnja legura željeza (NFR 2.C.2, SNAP 040300) i Proizvodnja aluminija (NFR 2.C.3, SNAP 040100). U Hrvatskoj ne postoji proizvodnja ostalih metala kao što su magnezij, olovo, cink, bakar, nikal i sl.
Proizvodnja željeza i čelika (NFR 2.C.1, SNAP 040200)
U okviru proizvodnje željeza i čelika, u Hrvatskoj su tijekom izvještajnog razdoblja bile prisutne sljedeće aktivnosti: Proizvodnja čelika (NFR 2.C.1.1, SNAP 040205 - Siemens-Martinova peći i SNAP 040207 - Elektrolučne peći), Proizvodnja željeza (NFR 2.C.1.2 SNAP 040202 - Visoka peć - punjenje) i ostalo (valjaonica) (NFR 2.C.1.5 SNAP 040208 - valjaonica).
Proizvodnja sirovog željeza odvijala se u jednom postrojenju do 1991. godine, kada je zaustavljena zbog nemogućnosti dopreme željezne rude tijekom rata kao i smanjenja, a potom i obustave proizvodnje čelika u otvorenim pećima Siemensom-Martin (SM) postupkom iste godine. Treba napomenuti da je količina sintera i peleta potrebnih za proizvodnju sirovog željeza uvezena iz inozemstva, te njihova proizvodnja nije bila prisutna u Hrvatskoj.
Emisije iz vapna proizvedenog za potrebe proizvodnje sirovog željeza uključene su u potsektor 2.A.2.
Proizvodnja čelika u elektrolučnim pećima (EAF), tijekom razdoblja proračuna bila je prisutna u dva postrojenja. Jedno postrojenje proizvodilo je čelik tijekom čitavog razdoblja, s iznimkom 2016. godine. Drugo postrojenje bilo je aktivno u razdoblju 1990.-2008. te 2013. i 2014. godine. Oba postrojenja koristila su elektrolučne peći tijekom cijelog razdoblja, u kojima se proizvodio tekući čelik koji se potom prerađivao u gotove proizvode lijevanjem i valjanjem. Tijekom 2016. godine u Hrvatskoj nije bilo proizvodnje čelika.
Od 1990. u Hrvatskoj su radile valjaonice s dva proizvodna procesa, toplo i hladno valjanje čelika. U 2009. proces hladnog valjanja čelika je zaustavljen.
Proizvodnja sirovog željeza rezultira procesnom emisijom čestica, teških metala, PCB-a, PAU i PCDD/PCDF. U SM pećima, procesne emisije sastoje se uglavnom od čestica, teških metala i NMHOS, te PCB-a, PAU i PCDD/PCDF, dok u EAF pećima također nastaju i procesne emisije NOx i CO. U valjaonicama nastaju emisije čestica (u toplom valjanju i NMHOS).
Proizvodnja legura željeza (NFR 2.C.2, SNAP 040300)
Ferolegure su legure željeza i metala kao što su silicij, mangan i krom. Proizvodnja ferolegura obično uključuje uporabu elektrolučnih peći i sirovina s relativno promjenjivim fizičkim svojstvima.
U Hrvatskoj su postojale dvije tvornice ferolegura. Jedna je tvornica prestala s proizvodnjom 1994. godine, dok je druga tvornica ostala u pogonu do 2003. godine. Dostupni su samo nacionalni agregirani statistički podaci o količinama proizvodnje. Proizvodnja se tijekom godina mijenjala, uglavnom kao rezultat prekida u radu uzrokovanih ratom u Hrvatskoj.
Proizvodnja ferolegura rezultira procesnom emisijom čestica.
Proizvodnja aluminija (NFR 2.C.3, SNAP 040100)
Primarni aluminij se proizvodi u dva koraka. Boksitna ruda se melje, pročišćava i kalcinira, uslijed čega nastaje aluminij oksid (Al2O3). Nakon toga se Al2O3 reducira do aluminija taljenjem.
Proizvodnja primarnog aluminija zaustavljena je 1991, uglavnom zbog ratnih aktivnosti.
Korištene su dvije vrste tehnologije: predpečne anode s bočnim posluživanjem i predpečne anode s centralnim točkastim posluživanjem.
Jedna tvrtka u Hrvatskoj proizvodi odljeve u aluminiju procesom ubrizgavanja. Ne bavi se primarnom ili sekundarnom proizvodnjom aluminija, niti proizvodnjom aluminija iz boksita ili recikliranog aluminija, te stoga ne dolazi do relevantnih emisija iz ovog postrojenja.
Proizvodnja aluminija rezultira emisijom NOx, CO, SOx, TSP, PM, BC, benzo(a)pirena, benzo(b)fluorantena, benzo(k)fluorantena i indeno[1,2,3-cd]pirena.
Metodologija, faktori emisije i podaci o aktivnosti
Proizvodnja željeza i čelika (NFR 2.C.1, SNAP 040200)
Metodologija proračuna emisija temelji se na Tier 2 EMEP/EEA metodologiji, koja uključuje množenje godišnje količine proizvoda s odgovarajućim faktorom emisije za specifični proces proizvodnje metala.
Faktori emisije su izraženi kao količina ispuštanja onečišćujuće tvari po jedinici proizvodnje.
Informacije o uključivanju / isključivanju kondenzirajuće komponente u faktore emisije PM10 i PM2,5 prema NFR kategorijama ispuštanja nalaze se u Prilogu 9 ovog izvješća.
Svi faktori emisije su preporučeni faktori za pojedine aktivnosti, te su u skladu s GB2019. Faktori emisije korišteni za pripremu proračuna prikazani po NFR sektorima i onečišćujućim tvarima dani su u Prilogu 4.
Za aktivnost proizvodnje čelika proveden projekt poboljšanja izračuna emisija vođen od strane MINGOR koji je uključivao ažuriranje podataka o aktivnostima sa svrhom ujednačavanja podataka s NIR-om. Naime, nakon in-country revizije NIR-a, svi podaci o ovoj aktivnosti su revidirani, te je osim manjih dopuna, također utvrđeno kako podaci o proizvodnji čelika za razdoblje 2012.-2017. greškom sadrže i podatke o količini proizvedenog lijevanog željeza. Ovi podaci u NIR-u su nakon revizije izdvojeni kao zasebna potkategorija, no budući da ljevaonice željeza prema EMEP/EEA metodologiji nisu uključene u proračun emisija onečišćujućih tvari, izbačeni su u potpunosti iz kategorije NFR 2.C.1.
Podaci o aktivnostima proizvodnje željeza u visokim pećima, kao i proizvodnji čelika SM postupkom također su preuzeti iz NIR-a.
Podaci o aktivnostima za valjaonice za razdoblje 1990.-2008. su preuzeti iz znanstvenog članka Sofilić et all, Archives of Metallurgy and Materials; Vol. 53, 2009, Issue 2, a za razdoblje nakon 2008., podaci su preuzeti iz Godišnjih Statističkih Izvješća, Industrijska proizvodnja, Godišnji PRODCOM rezultati (DZS).
Proizvodnja legura željeza (NFR 2.C.2, SNAP 040300)
Metodologija proračuna emisija temelji se na Tier 1 EMEP/EEA metodologiji, koja uključuje množenje godišnje količine proizvoda s odgovarajućim faktorom emisije.
Faktori emisije su izraženi kao količina ispuštanja onečišćujuće tvari po jedinici proizvodnje. Svi faktori emisije su preporučeni faktori u skladu s GB2019.
Informacije o uključivanju / isključivanju kondenzirajuće komponente u faktore emisije PM10 i PM2,5 prema NFR kategorijama ispuštanja nalaze se u Prilogu 9 ovog izvješća.
Godišnja proizvodnja ferolegura preuzeta je iz statističkih izvješća koje je objavio Državni zavod za statistiku.
Proizvodnja aluminija (NFR 2.C.3, SNAP 040100)
Metodologija proračuna emisija temelji se na Tier 2 EMEP/EEA metodologiji, koja uključuje množenje godišnje količine proizvoda s odgovarajućim faktorom emisije.
Faktori emisije su izraženi kao količina ispuštanja onečišćujuće tvari po jedinici proizvodnje. Svi faktori emisije su preporučeni faktori u skladu s GB2019 (peći s predpečnim anodama).
Informacije o uključivanju / isključivanju kondenzirajuće komponente u faktore emisije PM10 i PM2,5 prema NFR kategorijama ispuštanja nalaze se u Prilogu 9 ovog izvješća.
Podaci o proizvedenim količinama primarnog aluminija sakupljeni su direktnim anketiranjem proizvođača.
Proizvodnja željeza, čelika, željeznih legura i aluminija prikazana je u tablici 4.3-1.
Tablica 4.3-1 Trendovi podataka o aktivnosti za NFR kodove 2.C.1, 2.C.2 i 2.C.3, po SNAP kodovima
NFR |
2 C 1 |
2 C 2 |
2 C 3 |
|||
---|---|---|---|---|---|---|
Naziv |
Proizvodnja čelika u elektrolučnoj peći |
Proizvodnja čelika SM postupkom |
Punjenje visoke peći (proizvodnja željeza) |
Valjaonice |
Proizvodnja legura željeza |
Proizvodnja aluminija |
SNAP |
040207 |
040205 |
040202 |
040208 |
040302 |
040301 |
Jedinica |
t |
t |
t |
t |
t |
t |
1990 |
171138 |
253161 |
209308 |
575928 |
129955 |
74248 |
1991 |
119734 |
94165 |
25713 |
310104 |
124263 |
50931 |
1992 |
101944 |
NO |
NO |
226086 |
81630 |
NO |
1993 |
74082 |
NO |
NO |
190097 |
36605 |
NO |
1994 |
63355 |
NO |
NO |
159068 |
54337 |
NO |
1995 |
45370 |
NO |
NO |
108862 |
26081 |
NO |
1996 |
45754 |
NO |
NO |
101965 |
10559 |
NO |
1997 |
69895 |
NO |
NO |
110997 |
24694 |
NO |
1998 |
103204 |
NO |
NO |
163059 |
12615 |
NO |
1999 |
75877 |
NO |
NO |
128562 |
14142 |
NO |
2000 |
69641 |
NO |
NO |
110266 |
16112 |
NO |
2001 |
56169 |
NO |
NO |
98372 |
701 |
NO |
2002 |
32789 |
NO |
NO |
55252 |
220 |
NO |
2003 |
40942 |
NO |
NO |
111530 |
724 |
NO |
2004 |
86105 |
NO |
NO |
115471 |
NO |
NO |
2005 |
73640 |
NO |
NO |
116393 |
NO |
NO |
2006 |
80516 |
NO |
NO |
147189 |
NO |
NO |
2007 |
76252 |
NO |
NO |
144409 |
NO |
NO |
2008 |
138865 |
NO |
NO |
188307 |
NO |
NO |
2009 |
46264 |
NO |
NO |
79187 |
NO |
NO |
2010 |
103427 |
NO |
NO |
78472 |
NO |
NO |
2011 |
95907 |
NO |
NO |
82310 |
NO |
NO |
2012 |
1037 |
NO |
NO |
28060 |
NO |
NO |
2013 |
111009 |
NO |
NO |
42248 |
NO |
NO |
2014 |
146465 |
NO |
NO |
35851 |
NO |
NO |
2015 |
121533 |
NO |
NO |
24886 |
NO |
NO |
2016 |
NO |
NO |
NO |
13084 |
NO |
NO |
2017 |
3856 |
NO |
NO |
13151 |
NO |
NO |
2018 |
135775 |
NO |
NO |
11157 |
NO |
NO |
2019 |
69126 |
NO |
NO |
9894 |
NO |
NO |
2020 |
45273 |
NO |
NO |
7868 |
NO |
NO |
Izvor: NIR, (izvorno: DZS i anketni upit: proizvođači); znanstveni članak Sofilić et all, Obrada: Ekonerg d.o.o.
Rekalkulacije i poboljšanja
Nije bilo rekalkulacija ni drugih promjena.
Uporaba ostalih otapala i proizvoda (NFR 2.D - 2.L)
Opis kategorije izvora
Ovo poglavlje daje pregled sljedećih kategorija izvora NFR 2.D - 2L Uporaba ostalih otapala i proizvoda: Uporaba otapala u kućanstvu uključujući fungicide (NFR 2.D.3.a), Asfaltiranje prometnica (NFR 2.D.3.b), Prekrivanje krovova asfaltom (NFR 2.D.3.c), Nanošenje premaza (NFR 2.D.3.d), Odmašćivanje (NFR 2.D.3.e), Kemijsko čišćenje (NFR 2.D.3.f), Kemijski proizvodi (NFR 2.D.3.g), Tiskanje (NFR 2.D.3.h), Uporaba ostalih otapala i proizvoda (NFR 2.D.3.i, 2.G), Proizvodnja celuloze i papira (NFR 2.H.1), Proizvodnja hrane i pića (NFR 2.H.2), Ostali proizvodni procesi (NFR 2.H.3), Obrada drva (NFR 2.I), Proizvodnja POO (NFR 2.J) i Potrošnja POO i teških metala (NFR 2.K). Emisije iz kategorije izvora 2.L Ostali proizvodni procesi uključujući proizvodnju, potrošnju, skladištenje i sl. uključene su u ostalo pod NFR 2.D-2.K.
Uporaba otapala u kućanstvu uključujući fungicide (NFR 2.D.3.a)
Uporaba otapala u kućanstvu uključujući fungicide sadrži emisije NMHOS koje proizlaze iz uporabe proizvoda u kućanstvu koji sadrže otapala. Većina tih proizvoda se koristi i u industriji i trgovini. Proračun emisija Republike Hrvatske određuje sljedeće proizvode koji sadrže otapala: kozmetički proizvodi, proizvodi za kućanstvo, proizvodi za održavanje vozila, materijali za DIY, razrjeđivači boja/lakova i otapala, brtvila, proizvodi za punjenje, pesticidi i uporaba farmaceutskih proizvoda u kućanstvu. Izvor podataka su godišnja statistička izvješća o industrijskoj proizvodnji (godišnji PRODCOM rezultati, osim za aktivnost uporaba farmaceutskih proizvoda za koju se koriste godišnji nacionalni statistički podaci o broju stanovnika). Daljnja podjela na aerosolne i ne aerosolne proizvode nije raspoloživa u nacionalnoj statistici. Sukladno novom GB2019, emisija Hg iz fluorescentnih cijevi nije više uključena u ovu kategoriju.
Asfaltiranje prometnica (NFR 2.D.3.b)
Asfalt za asfaltiranje prometnica se uglavnom odnosi na bitumen, asfaltni cement ili asfaltni beton, te se proizvodi u rafinerijama nafte. Godišnja količina asfalta proizvedenog za asfaltiranje prometnica se koristi za proračun emisija NMHOS i PM iz ove kategorije izvora. Podaci o proizvedenoj količini asfalta dobiveni su od Hrvatskog asfalterskog društva koje prikuplja podatke svih asfaltnih baza u Republici Hrvatskoj. Za ovu kategoriju proveden je projekt unaprjeđenja proračuna.
Prekrivanje krovova asfaltom (NFR 2.D.3.c)
Industrija asfalta za prekrivanje krovova proizvodi natopljenu tkaninu, krovne i bočne ploče, te bitumeniziranu tkaninu u rolama. Većina ovih proizvoda se koristi za krovove i ostale dijelove objekata. Ova kategorija izvora pokriva emisije NMHOS, CO i PM iz svih relevantnih postrojenja. Nacionalna proizvodnja ploča se koristi kao podatak o aktivnosti (godišnja statistička izvješća o industrijskoj proizvodnji - godišnji PRODCOM rezultati).
Nanošenje premaza (NFR 2.D.3.d)
Boje se koriste u industriji i kućanstvu. Tradicionalno pojam boje često se koristi za opisivanje samo pigmentiranih premaza, čime se isključuju prozirni premazi, kao što su lakovi. Međutim, ovdje pojam boja uključuje sve materijale koji se primjenjuju kao kontinuirani sloj na površini s izuzetkom ljepila i adheziva koji su obuhvaćeni kategorijom izvora NFR 3.D.3 Ostala uporaba proizvoda.
Primjena premaza tijekom proizvodnje većeg broja drugih industrijskih proizvoda pokriva se NFR izvorom 2.D.3.g. Kemijski proizvodi: (proizvodnja ljepila, magnetskih vrpci, filmova i fotografija (SNAP 060311); dorada tekstila (SNAP 060312); štavljenje kože (SNAP 060313).
Upotreba boje je glavni izvor emisija NMHOS. Uporaba boja općenito se ne smatra relevantnim za emisije čestica, teških metala ili POO.
Odmašćivanje (NFR 2.D.3.e)
Odmašćivanje je proces čišćenja proizvoda od u vodi netopljivih tvari kao što su mast, ulja, voskovi i katran i slično. U većini slučajeva, postupak se primjenjuje na metalnim proizvodima no manjim dijelom i na proizvodima od plastike, staklenih vlakana, tiskanim pločica i dr. Metalna industrija je glavni korisnik otapala za odmašćivanje. Industrijsko odmašćivanje metala upotrebom organskih otapala odvija se u posebno dizajniranoj opremi za čišćenje. Granice emisije koje zahtijeva Direktiva 1999/13/EC o emisijama otapala mogu se postići samo pomoću hermetički zatvorene opreme za čišćenje. To dovodi do značajnog smanjenja emisija i povećane sigurnosti na radnom mjestu. Odmašćivanje metala pomoću organskih otapala odvija se u otvorenom ili zatvorenom spremniku. Otvoreni spremnici, su ukinuti u Europskoj uniji zbog Direktive o emisijama otapala 1999/13/EZ. Jedino je malim postrojenjima, koja ne koriste više od 1 ili 2 tona otapala godišnje (ovisno o profilu rizičnosti otapala) i dalje je dopušteno koristiti otvorene spremnike. Zatvoreni spremnici nude mnogo bolje mogućnosti za recikliranje otapala. Najčešća organska otapala za čišćenje parom su: metilen klorid (MC), tetrakloretilen (PER), trikloretilen (TRI) i ksileni (XYL). Proces odmašćivanja rezultira emisijom NMHOS.
Kemijsko čišćenje (NFR 2.D.3.f)
Kemijsko čišćenje se odnosi na bilo koji proces za uklanjanje onečišćenja sa krzna, kože, tekstila ili drugih materijala izrađenih od vlakana uz uporabu organskog otapala. Općenito, postupak kemijskog čišćenja se može podijeliti na sljedeće korake: čišćenje u kupelji s otapalom, sušenje vrućim zrakom i oporaba otapala, dezodorizacija (konačno sušenje), te regeneracija uporabljenog otapala. Proces kemijskog čišćenja rezultira emisijom NMHOS.
Kemijski proizvodi (NFR 2.D.3.g)
Kategorija izvora Kemijski proizvodi pokriva emisije iz uporabe raznih kemijskih proizvoda u proizvodnji ili preradi kemijskih proizvoda. U razdoblju od 1990. godine, ova kategorija izvora uključuje mnoge aktivnosti kao što su: prerada poliestera (SNAP 060301), prerada polivinilklorida (SNAP 060302), prerada poliuretana (SNAP 060303), prerada polistirenske pjene (SNAP 060304), prerada gume (SNAP 060305), proizvodnja farmaceutskih proizvoda (SNAP 060306), proizvodnja boja (SNAP 060307), proizvodnja tinte (SNAP 060308), proizvodnja ljepila (SNAP 060309), propuhivanje bitumena (SNAP 060310) i proizvodnja magnetskih traka, filmova i fotografija (SNAP 060311). Gotovo sve aktivnosti još uvijek postoje u Hrvatskoj, osim prerade gume koja je zaustavljena tijekom 2006. godine i prerade polistirenske pjene koja je zaustavljena tijekom 2011. godine, te propuhivanja bitumena koje se provodilo u razdoblju 2003.-2014. Aktivnost štavljenje kože (SNAP 060313) postoji u Republici Hrvatskoj, no amonijeve soli se ne koriste ni u jednoj fazi ove aktivnosti te stoga ne dolazi do emisija amonijaka. Također, u Hrvatskoj nema proizvodnje guma za vozila.
Sve aktivnosti u ovoj kategoriji rezultiraju emisijom NMHOS, osim propuhivanja bitumena za koje se osim NMHOS izračunavaju i emisije TSP, Cd, As, Cr, Ni, Se te PAU.
Za ovu kategoriju proveden je projekt unaprjeđenja proračuna u sklopu aktivnosti proizvodnja farmaceutskih proizvoda i propuhivanje bitumena.
Tiskanje (NFR 2.D.3.h)
Tiskanje uključuje emisije NMHOS koje proizlaze iz uporabe otapala u tiskarskoj industriji. Tiskanje uključuje upotrebu tinte koje mogu sadržavati udio organskih otapala. Ove se tinte mogu naknadno razrijediti prije uporabe. Različite tinte zahtijevaju različite omjere organskih otapala za razrjeđivanje. Tiskanje može zahtijevati i upotrebu otapala za čišćenje te organskih prigušivača. Otapala za razrjeđivanje tinte, razrjeđivači, sredstva za čišćenje i prigušivači mogu dati značajan doprinos emisijama tiskarskoj industriji. Procesi tiskanja pretvaraju originalan tekst i slike u sliku na nosaču i osnovni tipovi procesa se nazivaju prema načinu na koji prenose sliku.
Uporaba ostalih otapala i proizvoda (NFR 2.D.3.i, 2.G)
Uporaba ostalih otapala i proizvoda uključuje emisije NMHOS koje proizlaze iz sljedećih aktivnosti: Ekstrakcija masti i ulja (SNAP 060404), Primjena ljepila i adheziva (SNAP 060405), Zaštita drva kreozotom (SNAP 060406), Zaštita drva prezervativom na bazi organskog otapala (SNAP 060406), Konzerviranje vozila (SNAP 060409), Uporaba cipela (SNAP 060603), Plastifikatori (SNAP 060412-2), Rashladna maziva (SNAP 060412-3), Maziva (SNAP 060412-4), Izgaranje duhana (SNAP 060602) i Uporaba vatrometa (SNAP 060601).
Aktivnosti Endukcija staklene (SNAP 060401) i kamene vune (SNAP 060402) te Tretman vozila i konzerviranje vozila (SNAP 060407), prema dostupnim podacima, ne postoje u Hrvatskoj.
Nisu dostupna službena pojašnjenja o podacima o aktivnostima koji pokazuju nekonzistentnost trenda. Temeljem javno dostupnih informacija, može se pretpostaviti razlog pojave pojedinih „skokova“ i „padova“ unutar trenda. Primjerice, od 2002. godine, dolazi do povećanja korištenja adheziva u građevinarstvu uslijed značajnog rasta građevinskog sektora u Hrvatskoj, koji je završio naglim padom zbog recesije 2009. godine. Za aktivnost Zaštita drva kreozotom, podaci pokazuju nagli pad 2014. godine zbog zamjene dotad široko korištenih drvenih električnih stupova betonskima te zamjene drvenih željezničkih pragova betonskima. Na podatke o aktivnosti Konzerviranje vozila utjecala je rastuća uporaba folija za presvlačenje vozila. Rastući trend uporabe vatrometa (uglavnom uslijed korištenja povećane količine pripremljenih eksploziva, osim baruta) može se uočiti u razdoblju 2002.-2005. Razlozi ostalih nekonzistentnosti nisu poznati.
Proizvodnja celuloze i papira (NFR 2.H.1)
Postoje tri vrste postupaka za proizvodnju celuloze i papira koji su postojali i još uvijek postoje u Hrvatskoj: Kraft (sulfatni), kiseli sulfitni i neutralni sulfitni polu-kemijski proces. Sulfatni postupak je korišten sve do 1990. godine, a kiseli sulfitni do 1994., dok se neutralnim sulfitnim polu-kemijskim procesom i dalje proizvodi celuloza. Sulfatni postupak rezultira emisijama NOx, CO, NMHOS, SO2 i čestica; kiseli sulfitni emisijama SO2, NOx, NMHOS i čestica, dok neutralni sulfitni postupak rezultira emisijama NMHOS.
Proizvodnja hrane i pića (NFR 2.H.2)
Izvješća IIR razmatraju sljedeće aktivnosti u okviru NFR 2.H.2 Proizvodnja hrane i pića: proizvodnja vina (bijelog vina i vina nespecifične boja), alkoholna pića, pivo, kruh, prženje kave, prženje / sušenje mesa / ribe, proizvodnja šećera, stočne hrane, margarina i krutih masnoća te kolača, keksa i zobenih pahuljica. Emisije iz proizvodnje hrane i pića uključuju emisije NMHOS iz svih procesa u lancu proizvodnje.
Obrada drva (NFR 2.I)
Aktivnost obrade drva uključuje proizvodnju šperploča, dekonzerviranih drvenih proizvoda i strojno obrađenih drvenih proizvoda. Ova kategorija izvora je značajna samo za emisije čestica. Relevantna statistika aktivnosti je masa drvenih proizvoda obrađena u Republici Hrvatskoj.
Proizvodnja POO (NFR 2.J)
Prema GB2019, kategorija izvora Proizvodnja POO ne predstavlja ključnu kategoriju, s obzirom da se procesi proizvodnje uvelike kontroliraju kako bi se spriječili utjecaju na zdravlje i okoliš. Nadalje, za proizvodnju POO nisu dostupni faktori emisije.
Potrošnja POO i teških metala (NFR 2.K)
Ovo poglavlje razmatra gubitke PCB-ova i Hg iz elektroopreme. Naime, ove tvari se primjerice koriste u hladnjacima, rashladnim uređajima i elektroopremi. Elektrooprema je najveći izvor ispuštanja PCB-ova uglavnom iz kondenzatora i transformatora. Glavnina kondenzatora u uporabi (70%) su energetski kondenzatori i kondenzatori visokih frekvencija. Energetski kondenzatori se koriste u visokim i niskim prijenosnih kablovima ili u prijenosnim jedinicama visoke frekvencije. Oni se mogu koristiti i kao odvojene jedinice i u obliku složenih kondenzatorskih jedinica ili baterija. Do emisija žive (Hg) uglavnom dolazi iz uporabe baterija, mjernih i kontrolnih instrumenata (uključujući laboratorijske i medicinske instrumente), elektroopreme i rasvjetnih tijela (žarulja). Ostali proizvodi (npr. boje, lijekovi, dentalni amalgami) mogu također biti izvor emisije Hg, no malo je vjerojatno da će ovi izvori biti od značaja na nacionalnoj razini.
Metodologija, faktori emisije i podaci o aktivnosti
Uporaba otapala u kućanstvu uključujući fungicide (NFR 2.D.3.a)
Metodologija proračuna emisija se temelji na drugoj razini (2b) proračuna EMEP/EEA metodologije. Faktori emisije (EMEP/EEA GB2019) su izraženi kao količina emisija po jedinici proizvoda koji sadrže otapala (uporaba proizvoda) ili po broju stanovnika i prikazani su u Prilogu 4. Podaci o aktivnostima u okviru NFR 2.D.3.a, prikazani po relevantnom SNAP kodu, nalaze se u tablici 4.4-1.
Slijedom preporuke TERT-a dane u izvješću Final Review Report 2020, istraženo je značajno povećanje podatka o aktivnosti iz kategorije Proizvodi za održavanje vozila u posljednjih nekoliko godina. Analizom svih pojedinačnih podataka o aktivnosti u sklopu ove kategorije te njihovih trendova utvrđena je nekonzistentnost podatka koji se odnosi na količinu prodanih aditiva za mineralna ulja ili za druge tekućine koji se rabe za jednake namjene kao mineralna ulja. Budući da se radi o PRODCOM podatku (šifra proizvoda: 2059429000), od DZS-a je zatražena informacija vezana za razloge povećanja. Dobiveno obrazloženje navodi da je tijekom 2017. novi poslovni subjekt krenuo s proizvodnjom, što je utjecalo na povećanje proizvodnje, kao i prodaje navedenog proizvoda.
U kategoriji Pesticidi, uočen je značajniji porast podataka o aktivnosti u 2020. godini u odnosu na dosadašnji trend. U ovoj su kategoriji u inventar uključeni PRODCOM podaci o prodanim količinama proizvoda koji se nalaze u skupini proizvoda „pesticidi i drugi agrokemijski proizvodi“. Za pojašnjenje uzroka ovog porasta kontaktiran je DZS, te je dobiven odgovor da su u ovoj skupini obuhvaćeni svi dezinficijensi (za ruke i površinu i dezinficijensi koji se koriste u poljoprivredi), što je usklađeno s Eurostatom i Carinskom tarifom. Iz tog je razloga, zbog povećane portošnje uslijed pandemije, došlo do porasta u 2020. godini.
Tablica 4.4-1 Podaci o aktivnosti za NFR šifru 2.D.3.a, prikazani po relevantnom SNAP kodu
NFR 2.D.3.a |
Kozmetički proizvodi |
Proizvodi za kućanstvo |
Proizvodi za održavanje vozila |
Materijali za DIY, razrjeđivači boja/lakova i otapala |
Materijali za DIY, brtvila, proizvodi za punjenje |
Farmac. proizvodi |
Razni proizvodi: pesticidi |
---|---|---|---|---|---|---|---|
SNAP |
060408-1 |
060408-2 |
060408-3 |
060408-4 |
060408-5 |
060411 |
060408-7 |
Jed. |
kg proizvodi |
kg proizvodi |
kg proizvodi |
kg otapalo |
kg proizvodi |
stanovnik |
t proizvodi |
1990 |
749437 |
11009000 |
7277000 |
7106000 |
9431000 |
4778000 |
13937 |
1991 |
810098 |
8458000 |
5003000 |
4072000 |
5471000 |
4513000 |
11578 |
1992 |
755473 |
6974000 |
5574000 |
2525000 |
3285000 |
4470000 |
4982 |
1993 |
771290 |
6917000 |
4701000 |
2259000 |
2959000 |
4641000 |
6647 |
1994 |
840915 |
4953149 |
4536000 |
2409000 |
4786000 |
4649000 |
10047 |
1995 |
668622 |
5378897 |
3609000 |
1815000 |
5821000 |
4669000 |
10901 |
1996 |
380755 |
4190651 |
4764000 |
1909000 |
6608000 |
4494000 |
9994 |
1997 |
380919 |
7007809 |
3692000 |
1716000 |
7912000 |
4572500 |
9194 |
1998 |
382291 |
6481108 |
2876000 |
1674000 |
9980000 |
4501000 |
7674 |
1999 |
426322 |
6045846 |
3044000 |
1544000 |
8409000 |
4554000 |
6081 |
2000 |
508522 |
5813441 |
2275000 |
1528000 |
7300000 |
4381000 |
7182 |
2001 |
497411 |
5956084 |
2505000 |
1474000 |
7383000 |
4305494 |
8570 |
2002 |
571345 |
7219129 |
3475000 |
1663000 |
9146000 |
4305384 |
7164 |
2003 |
625157 |
8590884 |
3009101 |
1661000 |
6225000 |
4305725 |
4799 |
2004 |
723313 |
8560240 |
2629826 |
1712000 |
8696000 |
4310861 |
6675 |
2005 |
483679 |
9004148 |
2764705 |
1693000 |
15084000 |
4312487 |
4423 |
2006 |
460002 |
9405593 |
1503195 |
1591000 |
12429000 |
4313530 |
4297 |
2007 |
578606 |
9957008 |
1324135 |
1430000 |
9255000 |
4311967 |
3993 |
2008 |
694125 |
8955890 |
2111528 |
1656000 |
13272000 |
4309796 |
3188 |
2009 |
581419 |
7663580 |
2136197 |
1405000 |
6968000 |
4302847 |
2372 |
2010 |
1281127 |
7584616 |
2961162 |
1182000 |
6804000 |
4289857 |
2445 |
2011 |
1544609 |
9098104 |
2616124 |
1112000 |
6686000 |
4280622 |
1923 |
2012 |
1370629 |
8984782 |
2977454 |
847000 |
5350000 |
4267558 |
1547 |
2013 |
696184 |
8713631 |
2557159 |
812000 |
4260000 |
4255689 |
939 |
2014 |
927176 |
8269223 |
2517049 |
711000 |
3529000 |
4238389 |
581 |
2015 |
498006 |
10871273 |
3850747 |
759000 |
3624000 |
4203604 |
528 |
2016 |
263372 |
8314330 |
4241600 |
764000 |
4033000 |
4174349 |
535 |
2017 |
194776 |
7689441 |
12017481 |
584000 |
4792000 |
4124531 |
462 |
2018 |
317124 |
7361617 |
16950005 |
739000 |
5102000 |
4087843 |
327 |
2019 |
334492 |
7039742 |
36322094 |
778000 |
4819000 |
4065253 |
480 |
2020 |
282581 |
6804953 |
40439963 |
789000 |
4229000 |
4047680 |
2538 |
Izvor: DZS, Obrada: Ekonerg d.o.o.
Asfaltiranje prometnica (NFR 2.D.3.b)
U Hrvatskoj se koriste samo bubanjska asfaltna postrojenja za vruće mješavine. Budući da su podaci o aktivnosti dostupni samo od 2008. nadalje, za razdoblje prije 2008. godine provedena je procjena podataka o proizvodnji asfalta korištenjem dostupnog podatka o proizvodnji bitumena 1990.-2007. godine i srednje vrijednosti omjera asfalt/bitumen za poznate godine.
Metodologija proračuna emisija se temelji na primjeni EMEP/EEA metodologije. Koriste se preporučeni Tier 2 faktori emisije iz GB2019.
Za ovu kategoriju provedeno je unaprjeđenje proračuna s ciljem uključivanja tehnika smanjenja emisija čestica, sukladno metodologiji iz priručnika GB2019. Vrijednost faktora emisije za NMHOS i BC nije se mijenjala (preporučena vrijednost prema GB2019). Tehnologije koje su uključene u proračun utvrđene su temeljem podataka o svakom pojedinom postrojenju. Podaci su prikupljeni putem upitnika upućenog operaterima (68 asfaltnih baza) te putem uvida u ROO bazu za nedostajuće podatke. Na ovaj način prikupljeni su podaci prikazani u tablici 4.4-2.
Tablica 4.4-2 Korištenje tehnologija smanjenja emisija
Godina |
Udio postrojenja koja koriste tehnologiju u ukupnom broju postrojenja |
|
---|---|---|
Vrećasti filter |
Mokri skruber |
|
1990 |
29% |
- |
1991 |
44% |
- |
1992 |
44% |
- |
1993 |
44% |
- |
1994 |
44% |
- |
1995 |
40% |
- |
1996 |
40% |
- |
1997 |
45% |
- |
1998 |
54% |
- |
1999 |
53% |
- |
2000 |
56% |
- |
2001 |
65% |
- |
2002 |
68% |
- |
2003 |
67% |
- |
2004 |
78% |
- |
2005 |
79% |
4% |
2006 |
74% |
3% |
2007 |
78% |
3% |
2008 |
83% |
2% |
2009 |
80% |
2% |
2010 |
83% |
2% |
2011 |
83% |
2% |
2012 |
82% |
2% |
2013 |
85% |
2% |
2014 |
86% |
2% |
2015 |
88% |
2% |
2016 |
92% |
2% |
2017 |
91% |
2% |
2018 |
93% |
2% |
2019 |
98% |
- |
2020 |
98% |
- |
Izvor: Asfaltne baze, ROO
Na taj način proračunati su „sniženi“ faktori emisije čestica za svaku godinu u trendu koji su potom korišteni za unaprjeđenje i reviziju proračuna emisija TSP, PM10 i PM2,5. Ukupne emisije su zbroj emisija iz postrojenja koja koriste i iz postrojenja koja ne koriste tehnologije smanjenja. Do vrlo značajnog smanjenja emisija dolazi osobito u posljednjih nekoliko godina. Razlog tome je činjenica da nakon 2015. godine preko 90% postrojenja koristi tehnologije smanjenja emisija visoke učinkovitosti. Promatrano na razini čitavog vremenskog niza, nakon provedenog unaprjeđenja, godišnja emisija TSP, PM10 i PM2,5 smanjila se u prosjeku za oko 70 % na razini kategorije 2.D.3.b.
Faktor emisije je izražen kao količina emisija po godišnjoj jedinici proizvodnje i prikazan je u Prilogu 4. Podaci o aktivnosti za NFR 2.D.3.b prikazani su u tablici 4.4-3.
Informacije o uključivanju / isključivanju kondenzirajuće komponente u faktore emisije PM10 i PM2,5 prema NFR kategorijama ispuštanja nalaze se u Prilogu 9 ovog izvješća.
Prekrivanje krovova asfaltom (NFR 2.D.3.c)
Metodologija proračuna emisija se temelji na prvoj razini proračuna EMEP/EEA metodologije. Koriste se preporučeni Tier 1 faktori emisije iz GB2019. Faktor emisije je izražen kao količina emisija po godišnjoj jedinici proizvedene šindre i prikazan je u Prilogu 4. Podaci o aktivnosti za NFR šifru 2.D.3.c prikazani su u tablici 4.4-2.
Informacije o uključivanju / isključivanju kondenzirajuće komponente u faktore emisije PM10 i PM2,5 prema NFR kategorijama ispuštanja nalaze se u Prilogu 9 ovog izvješća.
Nanošenje premaza (NFR 2.D.3.d)
Metodologija proračuna emisija se temelji na prvoj razini proračuna EMEP/EEA metodologije (2019), koja uključuje množenje godišnje količine primijenjene boje s odgovarajućim Tier 1 faktorima emisije. Pretpostavlja se da je sva boja korištena u difuznim izvorima. Za proračun se koriste podaci iz EUROSTAT baze podataka (2001. – naovamo), godišnja statistička izvješća o industrijskoj proizvodnji (godišnji PRODCOM rezultati) (1990. – 2000.) i ekspertne procjene za količine boja temeljeno na BDP-u (Izvor: EUROSTAT: June 2017; Market Survey/Feb 2016; CHP survey/June 2017; SHARES2015 from Feb 2017; ECFIN: AMECO GDP June 2017; EEA/UNFCCC June 2017). Iz EUROSTAT baze podataka korišteni su podaci o količinama boja na bazi otapala (uvoz, izvoz i prodana proizvodnja) i količinama boja na bazi vode (uvoz, izvoz i prodana proizvodnja), pri čemu je ukupna količina primijenjenih boja na bazi vode i otapala jednaka uvezenoj količini umanjeno za izvezenu količinu i uvećano za proizvedenu količinu (tj. prodaja, realizacija proizvoda). U proračunu je pretpostavljeno da se ukupno primijenjeno boja u RH jednako potroši za dekorativnu, industrijsku i ostalu primjenu.
Faktor emisije je izražen kao količina emisija NMHOS po godišnjoj jedinici primijenjenih premaza i prikazan je u Prilogu 4. Podaci o aktivnosti za NFR šifru 2.D.3.d prikazani su u tablici 5.4-2.
Odmašćivanje (NFR 2.D.3.e)
Za proračun emisija NMHOS korištena je potrošnja najčešćih organskih otapala za odmašćivanje (prema EMEP/EEA Priručnik 2019). Podaci o korištenim količinama najčešćih organskih otapala (uvoz/izvoz/proizvodnja) za godine od 2001. – naovamo preuzeti su iz EUROSTAT baze. Proračun ne uključuje organsko otapalo trikloretilen jer se pretpostavlja da se to otapalo u potpunosti potroši u okviru aktivnosti NFR 2.D.3.f Kemijsko čišćenje. Osim podataka iz EUROSTAT baze podataka (2001. – naovamo), za proračun emisija NMHOS iz ovog izvora za godine 1990. – 2000. koristila su se godišnja statistička izvješća o industrijskoj proizvodnji (godišnji PRODCOM rezultati) i ekspertne procjene za količine proizvoda za odmašćivanje temeljeno na BDP-u.
Faktor emisije NMHOS je Tier 2 iz GB2019 (open-top degreaser) i izražen je kao količina emisija NMHOS po godišnjoj jedinici proizvoda za odmašćivanje. Faktor emisije je prikazan u Prilogu 4. Podaci o aktivnosti za NFR šifru 2.D.3.e prikazani su u tablici 4.4-2.
Kemijsko čišćenje (NFR 2.D.3.f)
Proračun emisija iz ove aktivnosti uključuje metodologiju temeljenu na količini otapala korištenoj (uvoz/izvoz/proizvodnja) za kemijsko čišćenje.
EMEP/EEA Priručnik 2019 pretpostavlja da je najraširenije otapalo koja se koriste za kemijsko čišćenje, koje čini oko 90% ukupne potrošnje, tetrakloreten (također se naziva terakloroetilen ili perkloretilen (PER)). Podaci za uvoz/izvoz/proizvodnja dostupni su iz baze podataka EUROSTAT. PER proizvodni podaci dostupni su samo u PRODCOM kodovima, gdje je PER povezan s trikloroetilenom, koji se uglavnom koristi i u procesima odmašćivanja metala. NFR 2D3e. Obzirom na navedeno u proračun je uključena pretpostavka da se svi PER (uključujući i količinu trikloretilena) upotrebljavaju samo u sektoru kemijskog čišćenja, čime je mogućnost dvostrukog računanja minimizirana. Budući da je EF za NMHOS za kemijsko čišćenje u GB2019 prikazan kao emisija u gramima po kilogramu čišćenog tekstila, TERT je predložio korištenje sljedećih metoda za proračun emisije NMHOS: drugi odlomak poglavlja 3.2.1 Kemijsko čišćenje GB2019 objašnjava da emisije otapala izravno sa stroja za čišćenje u zrak predstavljaju nešto više od 40% za stroj sa zatvorenim krugom, koji je vjerojatno glavni tip strojeva za kemijsko čišćenje trenutno u korištenju. Strojevi s otvorenim krugom mogu biti u uporabi negdje u malim količinama, ali u osnovi su se ukinuli oko 1990-ih. Prema preporuci TERT-a, koristi se EF za kemijsko čišćenje koji iznosi 400 g NMHOS / kg otapala. Ista metoda primjenjuje se u estonskom inventaru emisija onečišćujućih tvari u zrak. Osim podataka iz EUROSTAT baze podataka (2001. – naovamo), za proračun emisija NMHOS iz ovog izvora za godine 1990. – 2000. koristila su se godišnja statistička izvješća o industrijskoj proizvodnji (godišnji PRODCOM rezultati) i ekspertne procjene za količine proizvoda za kemijsko čišćenje temeljeno na BDP-u.
Faktor emisije je izražen kao količina emisija NMHOS po godišnjoj količini korištenih otapala i prikazan je u Prilogu 4. Podaci o aktivnosti za NFR šifru 2.D.3.f prikazani su u tablici 4.4-3.
Tablica 4.4-3 Podaci o aktivnosti za NFR šifre 2.D.3.b, 2.D.3.c, 2.D.3.d, 2.D.3.e i 2.D.3.f, prikazani po relevantnom SNAP kodu
NFR |
2.D.3.b |
2.D.3.c |
2.D.3.d |
2.D.3.d |
2.D.3.d |
2.D.3.e |
2.D.3.f |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Naziv |
Asfaltiranje prometnica |
Prekrivanje krovova asfaltom |
Nanošenje dekor. premaza |
Nanošenje industr. premaza |
Nanošenje ostalog premaza |
Odmašćivanje |
Kemijsko čišćenje |
SNAP |
040611 |
040610 |
060100 |
060100 |
060100 |
060201 |
060202 |
Jed. |
kt |
kt |
t |
t |
t |
t |
t |
1990 |
594,1 |
24,5 |
28819,1 |
28819,1 |
28819,1 |
14792,6 |
428,4 |
1991 |
425,8 |
14,5 |
20840,0 |
20840,0 |
20840,0 |
6108,5 |
338,1 |
1992 |
105,5 |
14,3 |
14493,3 |
14493,3 |
14493,3 |
1839,8 |
298,4 |
1993 |
83,0 |
13,0 |
13355,3 |
13355,3 |
13355,3 |
1692,2 |
274,6 |
1994 |
754,0 |
13,6 |
13014,2 |
13014,2 |
13014,2 |
2782,4 |
295,5 |
1995 |
801,0 |
14,8 |
13863,7 |
13863,7 |
13863,7 |
27874,4 |
315,2 |
1996 |
1004,4 |
19,7 |
15231,3 |
15231,3 |
15231,3 |
19951,5 |
335,5 |
1997 |
1515,4 |
6,0 |
16263,9 |
16263,9 |
16263,9 |
2439,2 |
352,4 |
1998 |
1484,5 |
9,9 |
16483,2 |
16483,2 |
16483,2 |
2436,2 |
358,8 |
1999 |
1623,0 |
13,6 |
15941,8 |
15941,8 |
15941,8 |
2186,8 |
356,5 |
2000 |
1456,5 |
23,4 |
15472,0 |
15472,0 |
15472,0 |
2614,7 |
368,9 |
2001 |
1141,5 |
11,6 |
15480,4 |
15480,4 |
15480,4 |
2344,5 |
380,4 |
2002 |
2197,5 |
9,5 |
16434,6 |
16434,6 |
16434,6 |
2488,0 |
390,8 |
2003 |
3377,9 |
24,7 |
17151,8 |
17151,8 |
17151,8 |
2506,8 |
403,3 |
2004 |
4002,8 |
24,9 |
18860,1 |
18860,1 |
18860,1 |
3269,9 |
288,5 |
2005 |
3593,3 |
43,8 |
19481,9 |
19481,9 |
19481,9 |
2944,0 |
261,0 |
2006 |
3314,6 |
72,7 |
21080,1 |
21080,1 |
21080,1 |
3423,1 |
230,8 |
2007 |
3285,4 |
46,8 |
18429,3 |
18429,3 |
18429,3 |
3911,5 |
224,2 |
2008 |
4290,0 |
25,3 |
21103,1 |
21103,1 |
21103,1 |
3778,9 |
176,7 |
2009 |
3230,0 |
23,5 |
16636,1 |
16636,1 |
16636,1 |
3370,3 |
143,6 |
2010 |
2170,0 |
18,0 |
16047,4 |
16047,4 |
16047,4 |
3627,8 |
132,8 |
2011 |
2550,0 |
16,6 |
16160,3 |
16160,3 |
16160,3 |
3097,3 |
132,1 |
2012 |
2500,0 |
10,0 |
15173,5 |
15173,5 |
15173,5 |
2985,8 |
112,7 |
2013 |
2760,0 |
16,5 |
14051,8 |
14051,8 |
14051,8 |
155,5 |
65,8 |
2014 |
2300,0 |
13,1 |
14170,2 |
14170,2 |
14170,2 |
84,4 |
144,1 |
2015 |
2150,0 |
38,5 |
13911,9 |
13911,9 |
13911,9 |
142,7 |
98,9 |
2016 |
2200,0 |
17,3 |
16368,7 |
16368,7 |
16368,7 |
85,4 |
122,6 |
2017 |
2160,0 |
27,6 |
12207,3 |
12207,3 |
12207,3 |
145,5 |
86,7 |
2018 |
2540,0 |
15,9 |
16000,7 |
16000,7 |
16000,7 |
136,6 |
86,5 |
2019 |
2620,0 |
18,9 |
18686,0 |
18686,0 |
18686,0 |
113,0 |
82,7 |
2020 |
2340,0 |
19,0 |
16728,2 |
16728,2 |
16728,2 |
84,7 |
60,4 |
Izvor: DZS, EUROSTAT, Hrvatsko asfaltersko društvo, Obrada: Ekonerg d.o.o.
Kemijski proizvodi (NFR 2.D.3.g)
Metodologija proračuna emisija iz kategorije izvora Kemijski proizvodi se temelji na drugoj razini proračuna EMEP/EEA metodologije (GB2019) za sve aktivnosti osim prerade poliestera te prerade polivinilklorida.
Za aktivnost prerada polivinilklorida u priručniku GB2019 dostupan je samo Tier 1 faktor emisije NMHOS, te je stoga on korišten u proračunu. Za aktivnost prerada poliestera nije dostupan podatak o aktivnosti koji je potreban za pristup više razine, te je stoga također korišten Tier 1 faktor emisije NMHOS. Upiti za potraživanje podataka potrebnih za Tier 2 razinu poslani su Hrvatskoj gospodarskoj komori i relevantnim operaterima, te su isti izjavili da ne raspolažu traženim podacima.
Za proračun emisija korišteni su podaci preuzeti iz godišnjih statističkih izvješća o industrijskoj proizvodnji (godišnji PRODCOM rezultati) za sve aktivnosti osim za propuhivanje bitumena u sklopu rafinerija nafte, za koju su korišteni podaci dobiveni od rafinerija te proizvodnju farmaceutskih proizvoda, za koju su korišteni podaci proizvođača.
Projekt unaprjeđenja proračuna emisija
Za aktivnost propuhivanje bitumena dosad su se koristili Tier 2 preporučeni faktori emisije (GB2019) bez uzimanja u obzir tehnologije smanjenja emisija. U sklopu projekta unaprjeđenja proračuna, provedeno je istraživanje korištenja tehnika smanjenja emisija u postrojenju. Utvrđeno je da su se tijekom rada primjenjivale sljedeće tehnologije:
- pare s vrha reaktora kvenčaju se ubrizgavanjem male količine vode, nakon čega se preko odvajača kapljica izdvajaju kapljice bitumena od ukapljenih ugljikovodika,
- pare po izlasku iz odvajača spaljuju se na incineratoru.
U skladu s utvrđenim, za aktivnost propuhivanje bitumena izvršena je izmjena metodologije proračuna emisija NMHOS ažuriranjem faktora emisije (sukladno tablici 3-17 iz GB2019, Dio B, Pogl. 2.D.3.g Chemical products). Vrijednosti faktora emisije za ostale tvari nisu se mijenjale (preporučene vrijednosti prema GB2019).
Za aktivnost proizvodnja farmaceutskih proizvoda dosad su se koristili Tier 2 preporučeni faktori emisije (GB2019) bez uzimanja u obzir tehnologije smanjenja emisija. U sklopu projekta unaprjeđenja proračuna, provedeno je istraživanje korištenja tehnika smanjenja emisija NMHOS te su također dodatno istraženi podaci o aktivnostima.
Kao podatak o aktivnosti koristi se ukupna godišnja količina otapala utrošenih u proizvodnji farmaceutskih proizvoda u pojedinom postrojenju. Za projekt unaprjeđenja, prikupljeni su podaci od osam operatera (16 pogona/postrojenja). Budući da su podaci dostavljeni od operatera nepotpuni, također se izvršio uvid u ROO bazu sa svrhom upotpunjavanja nedostajućih podataka, odnosno sa svrhom prikupljanja zamjenskih podataka o godišnjim količinama proizvoda, koji su potom korišteni za procjenu nedostajućih podataka o utrošku otapala, na način opisan u nastavku.
Očekivano, dostupni su podaci novijeg vremenskog razdoblja, te je za starije povijesne podatke izvršena ekspertna procjena, korištenjem poznatih parametara kao što su godina početka rada postrojenja, godišnja proizvodnja (gdje je podatak bio dostupan), te prosječni utrošak otapala po jedinici proizvoda u godinama koje su najbliže godini koja se procjenjuje. Za pogone i godine za koje nije bio dostupan podatak o proizvodnji, kao zamjenski podatak korišten je BDP sektora Prerađivačka industrija/Proizvodnja osnovnih farmaceutskih proizvoda i farmaceutskih pripravaka (Izvor: www.dzs.hr - BRUTO DOMAĆI PROIZVOD – GODIŠNJI OBRAČUN), a za godine za koje ni taj podatak nije dostupan (1990. - 1994.) korišten je podatak o ukupnoj godišnjoj proizvodnji farmaceutskih proizvoda u RH.
Osim ažuriranja podataka o aktivnostima, ažurirani su i faktori emisije. Tehnologije smanjenja emisija koje su uključene u proračun utvrđene su temeljem podataka o svakom pojedinom postrojenju, prikupljenih putem upitnika upućenog operaterima. Utvrđeno je da su tijekom razdoblja proračuna u sklopu pet postrojenja korištene tehnike smanjenja koje se prema GB2019 odnose na Program 2 primarnih mjera, uz visoku razinu korištenja sekundarnih mjera, odnosno spaljivanje, adsorpcija i/ili kondenzacija. Navedene mjere primjenjuju se u jednom postrojenju u od 2000. godine, u jednom postrojenju od 2008., u dva postrojenja od 2013. te u jednom postrojenju od 2016. godine. U preostalih devet postrojenja nije utvrđeno korištenje tehnika smanjenja te se za ova postrojenja pretpostavlja primjena konvencionalnih, primarnih mjera smanjenja emisija (dobro upravljanje, optimizacija procesa), bez korištenja sekundarnih mjera. Nakon identificiranja primjene pojedinih tehnologija, izvršena je zamjena faktora emisije specifičnih za tehnologiju s tzv. „sniženim“ faktorima emisije. Ukupne emisije su zbroj emisija iz postrojenja koja koriste i iz postrojenja koja ne koriste tehnologije smanjenja.
Vezano uz trend emisija potrebno je napomenuti da u 2012. godini, najveći potrošač otapala (Pliva SM) ima značajniji porast proizvodnje, što utječe i na porast korištenja sirovine, odnosno posljedično i na porast emisije u odnosu na prethodne godine. Također, od 2013. godine ovaj operater uvodi tehnike smanjenja te tada dolazi i do najvećeg pada emisije. S druge strane, značajno povećanje emisije prisutno je u ranijim godinama povijesnog niza zbog prikupljanja / procjene podataka o aktivnostima, koji nisu bili uključeni u ranije podneske.
Potrebno je napomenuti kako emisije, s obzirom na kompleksnost izračuna, nisu računate u okviru CollectER baze već je izračun proveden u programu Microsoft Excel te je potom u CollectER bazu izvršen unos konačnih podataka, sa svrhom njihovog arhiviranja. U CollectER bazi kreirani su pripadajući objedinjeni faktori emisije (eng. implied emission factor) za svaku godinu, koji su izračunati kao omjeri emisija i podataka o aktivnostima.
Podaci o aktivnostima za NFR 2.D.3.g prikazani su u tablici 4.4-4.
Tablica 4.4-4 Podaci o aktivnosti za NFR šifru 2.D.3.g, prikazani po relevantnom SNAP kodu
NFR 2.D.3.g |
Prerada poliestera |
Prerada polivinilklorida |
Prerada poliuretana |
Prerada polistirenske pjene |
Prerada gume |
Proizvodnja farmaceutskih proizvoda |
---|---|---|---|---|---|---|
SNAP |
060301 |
060302 |
060303 |
060304 |
060305 |
060306 |
Jed. |
kt |
kt |
kt |
kt |
kt |
t otapala |
1990 |
6,0 |
49,7 |
3,8 |
7,8 |
5,7 |
3160,3 |
1991 |
4,2 |
30,7 |
2,8 |
7,3 |
5,4 |
2034,2 |
1992 |
3,5 |
20,0 |
1,7 |
6,7 |
2,4 |
1794,5 |
1993 |
2,6 |
15,1 |
2,0 |
6,6 |
2,5 |
1854,6 |
1994 |
2,5 |
5,5 |
2,5 |
9,3 |
2,3 |
1919,3 |
1995 |
2,2 |
5,3 |
2,9 |
6,4 |
2,3 |
1880,3 |
1996 |
3,4 |
5,3 |
1,8 |
7,6 |
1,3 |
1343,4 |
1997 |
7,0 |
5,2 |
1,8 |
10,4 |
0,03 |
2186,1 |
1998 |
8,3 |
4,2 |
1,8 |
9,9 |
0,02 |
2416,0 |
1999 |
5,6 |
2,9 |
1,8 |
5,3 |
0,02 |
2755,4 |
2000 |
12,8 |
1,5 |
1,9 |
3,6 |
0,02 |
2946,8 |
2001 |
9,7 |
1,0 |
2,8 |
1,4 |
0,02 |
3148,2 |
2002 |
14,7 |
8,4 |
5,6 |
NO |
0,02 |
2614,7 |
2003 |
9,7 |
8,4 |
2,9 |
NO |
0,01 |
2459,2 |
2004 |
10,9 |
10,1 |
2,5 |
1,0 |
0,01 |
2497,2 |
2005 |
10,9 |
9,4 |
2,9 |
1,7 |
0,004 |
2329,0 |
2006 |
14,1 |
8,0 |
2,4 |
11,0 |
0,004 |
1754,8 |
2007 |
16,5 |
8,6 |
1,9 |
15,8 |
NO |
2072,6 |
2008 |
16,5 |
9,3 |
1,9 |
16,2 |
NO |
2872,4 |
2009 |
14,0 |
6,8 |
1,0 |
11,1 |
NO |
2360,7 |
2010 |
7,3 |
4,7 |
0,8 |
10,1 |
NO |
2599,2 |
2011 |
7,1 |
3,8 |
0,6 |
0,6 |
NO |
3004,9 |
2012 |
7,7 |
3,8 |
0,6 |
NO |
NO |
3836,4 |
2013 |
7,9 |
3,2 |
0,5 |
NO |
NO |
2744,7 |
2014 |
7,3 |
0,7 |
0,6 |
NO |
NO |
3647,6 |
2015 |
8,5 |
0,9 |
0,4 |
NO |
NO |
4495,1 |
2016 |
8,1 |
1,0 |
0,6 |
NO |
NO |
5629,9 |
2017 |
8,8 |
0,9 |
0,5 |
NO |
NO |
5784,3 |
2018 |
8,6 |
1,3 |
0,6 |
NO |
NO |
5762,8 |
2019 |
8,9 |
1,4 |
0,5 |
NO |
NO |
5280,9 |
2020 |
9,0 |
1,4 |
0,5 |
NO |
NO |
5050,8 |
Izvor: DZS (godišnji PRODCOM rezultati), INA d.d., farmaceutske tvrtke: Obrada: Ekonerg d.o.o.
Tablica 4.4-4 nastavak
NFR 2.D.3.g |
Proizvodnja boja |
Proizvodnja tinte |
Proizvodnja ljepila |
Proizvodnja magnetskih traka, filmova i fotografija |
Propuhivanje bitumena |
---|---|---|---|---|---|
SNAP |
060307 |
060308 |
060309 |
060311 |
060310 |
Jed. |
kt |
kt |
kt |
1000 m2 |
kt |
1990 |
22,0 |
4,7 |
21,6 |
1009,0 |
NO |
1991 |
13,8 |
3,6 |
13,4 |
776,0 |
NO |
1992 |
9,5 |
1,4 |
7,1 |
469,0 |
NO |
1993 |
9,1 |
1,0 |
10,9 |
299,0 |
NO |
1994 |
10,8 |
1,5 |
11,2 |
239,0 |
NO |
1995 |
10,8 |
1,4 |
10,1 |
320,0 |
NO |
1996 |
13,9 |
1,5 |
17,2 |
592,0 |
NO |
1997 |
15,0 |
1,4 |
10,9 |
404,0 |
NO |
1998 |
15,5 |
1,1 |
10,4 |
419,0 |
NO |
1999 |
15,2 |
0,8 |
8,2 |
257,0 |
NO |
2000 |
15,1 |
0,9 |
10,4 |
344,0 |
NO |
2001 |
16,8 |
0,8 |
12,4 |
339,0 |
NO |
2002 |
15,2 |
0,9 |
25,8 |
323,0 |
NO |
2003 |
15,3 |
0,8 |
30,9 |
138,0 |
11,1 |
2004 |
15,0 |
0,9 |
46,1 |
27,0 |
90,0 |
2005 |
16,4 |
0,7 |
56,6 |
109,0 |
53,5 |
2006 |
17,3 |
0,7 |
71,3 |
108,0 |
91,1 |
2007 |
20,1 |
0,9 |
81,8 |
75,3 |
82,2 |
2008 |
19,7 |
0,9 |
77,7 |
93,3 |
94,4 |
2009 |
15,2 |
0,6 |
33,8 |
95,4 |
95,8 |
2010 |
16,4 |
0,3 |
35,5 |
95,2 |
57,6 |
2011 |
16,6 |
0,4 |
28,7 |
74,0 |
48,0 |
2012 |
14,3 |
0,3 |
28,8 |
41,0 |
29,3 |
2013 |
12,6 |
0,3 |
31,6 |
NO |
39,2 |
2014 |
14,2 |
0,3 |
21,6 |
NO |
2,9 |
2015 |
14,6 |
0,3 |
18,8 |
NO |
NO |
2016 |
17,4 |
0,3 |
19,0 |
NO |
NO |
2017 |
17,3 |
0,3 |
16,5 |
NO |
NO |
2018 |
16,0 |
0,4 |
23,3 |
NO |
NO |
2019 |
16,3 |
0,3 |
22,8 |
NO |
NO |
2020 |
12,5 |
0,3 |
20,1 |
NO |
NO |
Izvor: DZS (godišnji PRODCOM rezultati), INA d.d., farmaceutske tvrtke: Obrada: Ekonerg d.o.o.
Tiskanje (NFR 2.D.3.h)
Proračun emisija uključuje metodologiju temeljenu na količini tinte (uvoz/izvoz/proizvodnja) primijenjene u tiskarskoj industriji. Metodologija proračuna emisija iz kategorije izvora NFR 2.D.3.h Tiskanje se temelji na prvoj razini proračuna EMEP/EEA metodologije.
Podaci o količinama tinte (uvoz/izvoz/proizvodnja) za godine od 2001. – naovamo preuzeti su iz EUROSTAT baze. Osim podataka iz EUROSTAT baze podataka (2001. – naovamo), za proračun emisija NMHOS iz ovog izvora za godine 1990. – 2000. koristila su se godišnja statistička izvješća o industrijskoj proizvodnji (godišnji PRODCOM rezultati) i ekspertne procjene za količine tinte za tiskanje temeljeno na BDP-u.
Faktor emisije je Tier 1 iz GB2019, a izražen kao količina emisija NMHOS po godišnjoj jedinici primijenjene tinte i prikazan je u Prilogu 4. Podaci o aktivnosti za NFR šifru 2.D.3.h prikazani su u tablici 4.4-4.
Uporaba ostalih otapala i proizvoda (NFR 2.D.3.i, 2.G)
Metodologija proračuna emisije se temelji na drugoj razini proračuna EMEP/EEA metodologije, koja uključuje množenje godišnje količine proizvoda s odgovarajućim faktorom emisije. Faktori emisije za sve aktivnosti osim Primjene ljepila i adheziva su Tier 2 iz GB2019 i izraženi su kao količina emisija NMHOS po godišnjoj jedinici potrošnje.
Za aktivnost Primjena ljepila i adheziva, 2014. godine proveden je projekt “Unapređenje proračuna emisija HOS iz sektora uporaba otapala u kućanstvu i ostale uporaba otapala”. Projekt je između ostalog obuhvaćao i uključivanje mjera smanjenja emisija NMHOS. Kapacitet upliva pojedine mjere u trend uporabe ljepila napravljen je po uzoru na IIASA podatke preuzete iz GAINS modela za Hrvatsku. Navedeno je učinjeno za 1990., 2005., 2010. i 2030. godinu. Za ostale godine, podaci su procijenjeni linearnom interpolacijom. Tehnike smanjenja (preuzete iz GAINS modela) uključuju: adsorpciju aktivnim ugljenom (ACA), emulzije (EMU), vruće taline (HOTM) koje pretpostavljaju 100% sadržaj krute tvari, spaljivanje (INC) te bez kontrole (NOC). U skladu s navedenim, faktori emisije izračunati su za svaku godinu temeljem vodiča EMEP/EEA iz 2013. godine (koji je za ovu kategoriju isti kao i revidirani vodiči iz 2016. i 2019.), pristupom Tier 2 i uključivanjem mjera/tehnologija smanjenja emisija s pripadajućim kontroliranim kapacitetom kako slijedi:
1990 |
2005 |
2010 |
2030 |
|
|
0% |
0% |
2% |
10% |
|
0% |
50% |
50% |
55% |
|
0% |
7% |
15% |
20% |
|
0% |
10% |
8% |
5% |
|
100% |
33% |
25% |
10% |
Svi faktori emisije iz kategorije izvora 2.D.3.i, 2.G prikazani su u Prilogu 4.
Informacije o uključivanju / isključivanju kondenzirajuće komponente u faktore emisije PM10 i PM2,5 prema NFR kategorijama ispuštanja nalaze se u Prilogu 9 ovog izvješća.
Za ovu kategoriju izvora podaci o osnovnoj aktivnosti su određeni prema aktivnostima te su razdvojeni na potkategorije 2.D.3.i Uporaba ostalih otapala i 2.G Uporaba ostalih proizvoda.
Za aktivnost pod SNAP kodom 060404 Ekstrakcija masti ulja, relevantni statistički podaci su količine sjemena koje se koristi u tonama godišnje.
Za aktivnost pod SNAP kodom 060405 Primjena ljepila i adheziva, relevantni statistički podaci su količine ljepila proizvedenog u tonama godišnje za potrebe industrije, DIY (građenje) i kućanstva.
Za aktivnost pod SNAP kodom 060406 Zaštita drva (kreozotom i prezervativom na bazi organskog otapala), podaci o potrošnji prezervativa nisu dostupni, dok je „količina zaštićenog drva“ (volumen drva impregniranog kreozotom (m3/god.) i volumen drva impregniranog prezervativom na bazi organskog otapala (m3/god.)) kombinirana s preporučenim pretpostavkama u EMEP/EEA 2019.
Za Konzerviranje vozila (SNAP 060409), relevantan podatak o aktivnosti je godišnji broj motornih vozila (osobna i laka teretna vozila) uvezena morem na teritorij Republike Hrvatske. Podaci su bili dostupni za razdoblje 2000. – 2012., dok je za razdoblje 1990. – 1999. te nakon 2012. primijenjena stručna procjena. Podaci su rezultat obrade Upute o provedbi postupka puštanja robe u slobodni promet (uvoz) Ministarstva financija, Carinska Uprava.
Za aktivnost pod kodom SNAP 060601 Uporaba vatrometa, relevantan statistički podatak o aktivnosti je količina korištenih pripremljenih eksploziva osim baruta te količina raketa za signalizaciju.
Za aktivnost pod kodom SNAP 060602 Izgaranje duhana, relevantni statistički podaci su količine cigareta i cigara upotrjebljenih u tonama godišnje uz pretpostavku da jedna cigareta sadrži 1g duhana, dok jedna cigara sadrži 5g duhana.
Za aktivnost Uporaba cipela (SNAP 060603), relevantan statistički podatak o aktivnosti je godišnji broj prodanih pari cipela.
Za aktivnost Plastifikatori (SNAP 060604-1), relevantan statistički podatak o aktivnosti je godišnja količina prodanih aditiva za aktivnosti građenja.
Osnovni statistički podaci o aktivnosti su uzeti iz godišnjih statističkih izvješća, industrijske proizvodnje, godišnjih PRODCOM rezultata (DZS).
Za aktivnost Rashladna maziva (SNAP 060604-2) i Maziva (SNAP 060604-3), nacionalna energetska bilanca je korištena kao izvor podataka o aktivnosti. Relevantan podatak o aktivnosti je ne-energetska uporaba raznih maziva u energetskom sektoru, petrokemijskoj industriji, ostaloj industriji, izgradnji, prometu i poljoprivredi. Za ovaj podnesak, podaci o aktivnostima ažurirani su na način da je korigirana raspodjela ukupne količine neenergetskih derivata na odgovarajuće podvrste, kao podloga za poboljšanje konzistentnosti proračuna za razdoblje od 1990. do 1998. godine te je također izvršeno izdvajanje potrošnje ulja i masti u dvotaktnim motorima iz ukupne potrošnje (za čitavo razdoblje proračuna). Potrošnja u dvotaktnim motorima u ovom je podnesku izmještena u sektor Energetika.
Podaci o aktivnosti za NFR 2.D.3.i i NFR 2.G prikazani su u tablicama 5.4-5 i 4.4-6.
Tablica 4.4-5 Podaci o aktivnosti za NFR šifre 2.D.3.h, 2.D.3.i, 2.G, prikazani po relevantnom SNAP kodu
NFR |
2.D.3.h |
2.D.3.i |
2.G |
|||
---|---|---|---|---|---|---|
Naziv |
Tiskanje |
Zaštita drva prezervativom na bazi organskog otapala |
Zaštita drva kreozotom |
Izgaranje duhana |
Uporaba vatrometa |
|
SNAP |
060403 |
060406b |
060406a |
060602 |
060601 |
|
Jedinica |
kt |
t |
t |
t |
t |
|
1990 |
6,53 |
31,69 |
334,83 |
12091 |
709 |
|
1991 |
5,09 |
11,77 |
124,32 |
11232 |
709 |
|
1992 |
2,63 |
25,50 |
269,43 |
12428 |
709 |
|
1993 |
2,17 |
21,40 |
226,08 |
11271 |
709 |
|
1994 |
2,67 |
51,41 |
508,73 |
4856 |
709 |
|
1995 |
2,71 |
50,68 |
362,50 |
11845 |
1214 |
|
1996 |
2,84 |
50,05 |
473,00 |
11327 |
1787 |
|
1997 |
2,95 |
43,21 |
409,63 |
11185 |
1766 |
|
1998 |
2,62 |
47,91 |
402,58 |
11965 |
1197 |
|
1999 |
2,33 |
33,54 |
434,43 |
13839 |
973 |
|
2000 |
2,50 |
34,33 |
243,73 |
13531 |
707 |
|
2001 |
2,47 |
37,54 |
234,65 |
17674 |
1659 |
|
2002 |
2,59 |
53,54 |
334,65 |
18350 |
8292 |
|
2003 |
2,95 |
60,63 |
1145,83 |
19070 |
11487 |
|
2004 |
3,33 |
53,11 |
1761,98 |
14256 |
6201 |
|
2005 |
3,61 |
32,86 |
1361,48 |
14634 |
2773 |
|
2006 |
4,09 |
18,54 |
971,35 |
14422 |
2088 |
|
2007 |
4,47 |
96,01 |
1451,90 |
14595 |
1471 |
|
2008 |
4,46 |
422,14 |
1337,15 |
15405 |
1024 |
|
2009 |
4,03 |
2058,15 |
1750,10 |
11335 |
456 |
|
2010 |
4,06 |
401,83 |
1819,20 |
13279 |
181 |
|
2011 |
4,20 |
448,51 |
1319,18 |
11665 |
156 |
|
2012 |
4,14 |
421,02 |
1712,98 |
11144 |
11 |
|
2013 |
4,79 |
572,80 |
2600,20 |
9598 |
1455 |
|
2014 |
4,71 |
518,98 |
364,18 |
8377 |
1036 |
|
2015 |
4,69 |
675,70 |
617,23 |
8157 |
1000 |
|
2016 |
4,70 |
507,70 |
290,00 |
8162 |
1278 |
|
2017 |
4,71 |
1240,47 |
622,78 |
9097 |
1349 |
|
2018 |
4,65 |
1054,08 |
584,18 |
12042 |
1629 |
|
2019 |
4,67 |
1366,62 |
427,33 |
11823 |
1728 |
|
2020 |
4,39 |
638,64 |
584,10 |
10904 |
2341 |
Izvor: DZS, EUROSTAT, Obrada: Ekonerg d.o.o.
Tablica 4.4-6 Podaci o aktivnosti za NFR šifre 2.D.3.i, 2.G, prikazani po relevantnom SNAP kodu
NFR |
2.D.3.i |
2.G |
|||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Naziv |
Ekstrakcija masti, jestivih i nejestivih ulja |
Uporaba adheziva |
Zaštita vozila |
Uporaba cipela |
Plastifi-katori |
Rashladna maziva |
Maziva |
SNAP |
060404 |
060405 |
060409 |
060603 |
060604-1 |
060604-2 |
060604-3 |
Jedinica |
t |
tona ljepila |
broj vozila |
tis pari cipela |
t |
t |
t |
1990 |
121158 |
21591 |
751 |
26384 |
3109 |
63535 |
53001 |
1991 |
28401 |
13209 |
704 |
11977 |
1152 |
51834 |
43584 |
1992 |
72700 |
7079 |
657 |
8751 |
757 |
30733 |
30600 |
1993 |
42622 |
7478,5 |
438 |
13865 |
778 |
30232 |
29200 |
1994 |
72922 |
6280 |
503 |
8407 |
1081 |
30831 |
25285 |
1995 |
73551 |
7180 |
548 |
9408 |
934 |
31431 |
15000 |
1996 |
69991 |
8972 |
588 |
5766 |
964 |
32030 |
15300 |
1997 |
132847 |
10874 |
648 |
6715 |
1124 |
32728 |
17500 |
1998 |
157060 |
10379 |
687 |
5192 |
1102 |
33527 |
15800 |
1999 |
100509 |
8206 |
729 |
5159 |
1123 |
33325 |
15500 |
2000 |
25260 |
10355 |
768 |
2381 |
603 |
29823 |
14600 |
2001 |
24256 |
12385 |
673 |
2279 |
539 |
30921 |
20600 |
2002 |
155631 |
25851 |
58 |
3891 |
912 |
33419 |
17300 |
2003 |
151524 |
30873 |
7 |
4935 |
1583 |
28817 |
25100 |
2004 |
95505 |
46119 |
36 |
7130 |
1983 |
39214 |
19400 |
2005 |
123783 |
56573 |
152 |
5477 |
4724 |
35212 |
21700 |
2006 |
129269 |
71330 |
45 |
5776 |
6319 |
37898 |
19400 |
2007 |
98045 |
81768 |
70 |
5803 |
3872 |
44882 |
16400 |
2008 |
96740 |
77701 |
48 |
5443 |
2023 |
38660 |
17200 |
2009 |
76898 |
33849 |
25 |
5069 |
1722 |
37060 |
14800 |
2010 |
83669 |
35507 |
26 |
5276 |
2449 |
32960 |
11200 |
2011 |
86646 |
28722 |
10 |
4966 |
1668 |
33025 |
10300 |
2012 |
26214 |
28801 |
16 |
4486 |
1989 |
29323 |
10200 |
2013 |
34087 |
31622 |
5 |
4533 |
1394 |
28321 |
10500 |
2014 |
44358 |
21616 |
5 |
5148 |
522 |
29429 |
12000 |
2015 |
51005 |
18810 |
5 |
5010 |
500 |
31834 |
10600 |
2016 |
47170 |
18955 |
5 |
4989 |
827 |
34137 |
18400 |
2017 |
61879 |
16530 |
5 |
6086 |
1660 |
33540 |
16900 |
2018 |
66927 |
23291 |
5 |
6276 |
2165 |
33944 |
15600 |
2019 |
45742 |
22251 |
5 |
5901 |
1174 |
35147 |
16900 |
2020 |
48337 |
19692 |
5 |
4524 |
1205 |
34551 |
13100 |
Izvor: DZS, Carinska Uprava Ministarstva financija, Energetska bilanca. Obrada: Ekonerg d.o.o
Proizvodnja celuloze i papira (NFR 2.H.1)
Metodologija proračuna emisija se temelji na drugoj razini proračuna EMEP/EEA metodologije.
Za sve aktivnosti u kategoriji izvora 2.H.1 Proizvodnja celuloze i papira koriste se preporučeni Tier 2 faktori emisije iz GB2019. Faktor emisije je izražen kao količina emisija po godišnjoj jedinici proizvodnje i prikazan je u Prilogu 4.
Informacije o uključivanju / isključivanju kondenzirajuće komponente u faktore emisije PM10 i PM2,5 prema NFR kategorijama ispuštanja nalaze se u Prilogu 9 ovog izvješća.
Podaci o aktivnosti za NFR 2.H.1 prikazani su u tablici 4.4-7.
Tablica 4.4-7 Podaci o aktivnosti za NFR šifre 2.H.1, 2.I i 2.K, prikazani po relevantnom SNAP kodu
NFR |
2.H.1 |
2.I |
2.K |
||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Naziv |
Proizvodnja papira (neutralni sulfitni polu-kemijski proces) |
Proizvodnja papira (kiseli sulfitni proces) |
Proizvodnja papira (Kraft proces) |
Prerada drvne mase |
Potrošnja POO i teških metala |
||
SNAP |
040604 |
040603 |
040602 |
040620 |
060508 (uključuje: 060502, 060504, 060507) |
||
Jedinica |
t |
t |
t |
t |
broj stanovnika |
||
1990 |
94703 |
1623 |
14609 |
91422 |
4778000 |
||
1991 |
68778 |
1074 |
NO |
60789 |
4513000 |
||
1992 |
62985 |
703 |
NO |
74862 |
4470000 |
||
1993 |
74304 |
476 |
NO |
69093 |
4641000 |
||
1994 |
92838 |
71 |
NO |
63325 |
4649000 |
||
1995 |
78246 |
NO |
NO |
52779 |
4669000 |
||
1996 |
62933 |
NO |
NO |
53954 |
4494000 |
||
1997 |
69885 |
NO |
NO |
50541 |
4572500 |
||
1998 |
57552 |
NO |
NO |
52254 |
4501000 |
||
1999 |
71158 |
NO |
NO |
47461 |
4554000 |
||
2000 |
88607 |
NO |
NO |
50308 |
4381000 |
||
2001 |
77232 |
NO |
NO |
51038 |
4305494 |
||
2002 |
78247 |
NO |
NO |
54988 |
4305384 |
||
2003 |
52526 |
NO |
NO |
62789 |
4305725 |
||
2004 |
66065 |
NO |
NO |
68151 |
4310861 |
||
2005 |
55489 |
NO |
NO |
89565 |
4312487 |
||
2006 |
63331 |
NO |
NO |
110134 |
4313530 |
||
2007 |
49554 |
NO |
NO |
121040 |
4311967 |
||
2008 |
52122 |
NO |
NO |
123953 |
4309796 |
||
2009 |
36946 |
NO |
NO |
94985 |
4302847 |
||
2010 |
53340 |
NO |
NO |
93545 |
4289857 |
||
2011 |
61192 |
NO |
NO |
97483 |
4280622 |
||
2012 |
42966 |
NO |
NO |
102444 |
4267558 |
||
2013 |
40366 |
NO |
NO |
143088 |
4255689 |
||
2014 |
32648 |
NO |
NO |
134822 |
4238389 |
||
2015 |
31957 |
NO |
NO |
134552 |
4203604 |
||
2016 |
33596 |
NO |
NO |
87228 |
4174349 |
||
2017 |
38912 |
NO |
NO |
117871 |
4124531 |
||
2018 |
38767 |
NO |
NO |
113729 |
4087843 |
||
2019 |
46852 |
NO |
NO |
100264 |
4065253 |
||
2020 |
45108 |
NO |
NO |
150940 |
4047680 |
Izvor: DZS, Obrada: Ekonerg d.o.o.
Proizvodnja hrane i pića (NFR 2.H.2)
Metodologija proračuna emisija se temelji na drugoj razini proračuna EMEP/EEA metodologije. Za sve aktivnosti u ovoj kategoriji izvora koriste se preporučeni Tier 2 faktori emisije iz GB2019. Faktori emisije koji se koriste za izradu proračuna emisija prikazani su u Prilogu 4 po NFR sektorima.
Podaci o aktivnosti za NFR šifru 2.H.2 prikazani su u tablici 4.4-8.
Tablica 4.48 Podaci o aktivnosti za NFR šifru 2.H.2, prikazani po relevantnom SNAP kodu
NFR 2.H.2 |
Kruh |
Vino |
Pivo |
Žestoka alkoh. pića |
Kolači, keksi, žitarice |
Margarin i krute masnoće |
Živo-tinjska hrana |
Šećer |
Prženje mesa |
Prženje kave |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
SNAP |
040605 |
040606 |
040607 |
040608 |
040615 |
040616 |
040617 |
040625 |
040626 |
040630 |
Jed. |
t |
hl |
hl |
hl |
t |
t |
t |
t |
t |
t |
1990 |
250489 |
1299550 |
2800220 |
1222918 |
40848 |
24507 |
970853 |
200645 |
135315 |
12905 |
1991 |
205425 |
1114993 |
2247510 |
1125981 |
32337 |
21000 |
755750 |
100162 |
104501 |
12591 |
1992 |
202327 |
1099244 |
2720037 |
611939 |
23525 |
17723 |
653431 |
94666 |
90577 |
8248 |
1993 |
185419 |
851302 |
2481344 |
551763 |
21307 |
14687 |
650745 |
78847 |
86103 |
7296 |
1994 |
201668 |
858680 |
3156610 |
323896 |
22371 |
13094 |
530053 |
115440 |
86112 |
8420 |
1995 |
172510 |
829480 |
3170134 |
310632 |
23505 |
24507 |
519900 |
175340 |
86795 |
8003 |
1996 |
154330 |
793676 |
3291972 |
418724 |
24146 |
16637 |
477753 |
195316 |
89773 |
8144 |
1997 |
154443 |
548426 |
3662853 |
358295 |
26151 |
16170 |
476549 |
141380 |
84603 |
8643 |
1998 |
139070 |
626098 |
3759435 |
315762 |
26507 |
15755 |
537653 |
139207 |
82321 |
8429 |
1999 |
124364 |
483515 |
3606546 |
326754 |
25666 |
16124 |
496339 |
113966 |
79562 |
7639 |
2000 |
122585 |
612812 |
3993439 |
320831 |
26320 |
20261 |
694835 |
56729 |
134297 |
7768 |
2001 |
123620 |
548667 |
3779271 |
253721 |
26943 |
16414 |
530348 |
130693 |
84992 |
7955 |
2002 |
138063 |
600463 |
3638502 |
265219 |
29454 |
22232 |
559542 |
173896 |
101742 |
11056 |
2003 |
136241 |
638412 |
3701131 |
247523 |
36822 |
27378 |
583495 |
146561 |
101212 |
11181 |
2004 |
140597 |
631784 |
3606304 |
218749 |
34988 |
30635 |
758976 |
214934 |
101972 |
10545 |
2005 |
136930 |
504248 |
3495910 |
281664 |
36322 |
25427 |
534785 |
245387 |
106546 |
9697 |
2006 |
144683 |
534735 |
3688972 |
203974 |
36313 |
31814 |
590284 |
320345 |
116218 |
13040 |
2007 |
202890 |
652852 |
3810230 |
49582 |
39349 |
29600 |
643886 |
328322 |
115739 |
13549 |
2008 |
194473 |
508689 |
3879887 |
52652 |
46395 |
4688 |
637284 |
315764 |
223998 |
12832 |
2009 |
191204 |
556945 |
3674323 |
48824 |
47396 |
17284 |
602422 |
255956 |
133945 |
13934 |
2010 |
193074 |
463463 |
3438947 |
55617 |
49494 |
16136 |
599633 |
261568 |
131874 |
13010 |
2011 |
192282 |
488750 |
3738332 |
51300 |
49221 |
17542 |
654202 |
329322 |
141720 |
14203 |
2012 |
193307 |
441905 |
3625144 |
41924 |
47762 |
16200 |
656880 |
296728 |
137243 |
12129 |
2013 |
157647 |
487803 |
3443429 |
53504 |
47365 |
15010 |
654983 |
273843 |
130385 |
11667 |
2014 |
194812 |
452727 |
3416678 |
49926 |
50662 |
13574 |
736066 |
335388 |
130027 |
11620 |
2015 |
190523 |
472699 |
3396272 |
44607 |
49691 |
12839 |
517659 |
248827 |
125013 |
11927 |
2016 |
183009 |
484895 |
3365899 |
41339 |
47555 |
12039 |
696173 |
333866 |
135622 |
14513 |
2017 |
185677 |
460889 |
3343055 |
43872 |
48755 |
11615 |
675234 |
331949 |
143199 |
13497 |
2018 |
176738 |
500608 |
3468984 |
46587 |
47806 |
11478 |
724469 |
126464 |
143043 |
13354 |
2019 |
170650 |
514891 |
3266374 |
44008 |
47036 |
10931 |
727980 |
192437 |
150486 |
11725 |
2020 |
156689 |
528500 |
2325427 |
36893 |
45195 |
10414 |
783238 |
125897 |
157631 |
11680 |
Izvor: DZS, Obrada: Ekonerg d.o.o.
Obrada drva (NFR 2.I)
Metodologija proračuna emisija se temelji na prvoj razini proračuna EMEP/EEA metodologije, koja uključuje množenje godišnje količine proizvoda s odgovarajućim faktorom emisije. Koristi se jedini preporučeni Tier 1 faktor emisije iz GB2019, prikazan u Prilogu 4. Podaci o aktivnosti proizlaze iz godišnjih statističkih izvješća, industrijske proizvodnje, godišnjih PRODCOM rezultata (DZS). Podaci o aktivnosti za NFR 2.I prikazani su u tablici 4.4-6.
Potrošnja POO i teških metala (NFR 2.K)
Za proračun emisija PCB i Hg iz potsektora 2.K koriste se preporučeni faktori emisije prve razine. Faktori emisije su izraženi kao količina onečišćujućih tvari po broju stanovnika u Hrvatskoj i prikazani su u Prilogu 4. Godišnji nacionalni statistički podaci o broju stanovnika se koriste kao podaci o aktivnosti za proračun emisije onečišćujućih tvari (tablica 4.4-7).
Rekalkulacije i poboljšanja
Asfaltiranje prometnica (NFR 2.D.3.b)
Proveden je projekt unaprjeđenja uvrštavanjem tehnologija smanjenja u proračun emisija te je stoga provedena rekalkulacija emisija TSP, PM10 i PM2,5 za čitavo razdoblje proračuna.
Kemijski proizvodi (NFR 2.D.3.g)
Unaprjeđenje za potkategoriju Proizvodnja farmaceutskih proizvoda provedeno je s ciljem izmjene metodologije proračuna emisija ažuriranjem faktora emisije, na način da uključuje tehnologije smanjenja koje su korištene u postrojenjima. Također, povedeno je ažuriranje podataka o aktivnostima koji su do sada bili nepotpuni. Stoga je izvršena rekalkulacija emisija NMHOS za čitavo razdoblje proračuna.
Unaprjeđenje za potkategoriju Propuhivanje bitumena također je provedeno s ciljem ažuriranjem faktora emisije na način da uključuje tehnologije smanjenja NMHOS. Navedeno je rezultiralo rekalkulacijom emisija NMHOS za razdoblje proračuna u kojem je postrojenje bilo aktivno (2003.-2014.).
Uporaba ostalih otapala i proizvoda (NFR 2.D.3.i, 2.G)
Za aktivnost Rashladna maziva (SNAP 060604-2) i Maziva (SNAP 060604-3), u sklopu NIR-a 2021, proveden je projekt za poboljšanje proračuna emisija od strane Energetskog instituta Hrvoje Požar. Budući da se isti podaci o aktivnostima koriste i za potrebe IIR-a, za ovaj podnesak, bilo je moguće izvršiti ažuriranje podataka za ovu kategoriju izvora. U energetskim bilancama za razdoblje od 1990. do 1998. godine neenergetski derivati nafte ranije su bili prikazivani kao jedna cjelina. Nakon 1998. godine u tom dijelu energetska bilanca je proširena na način da su neenergetski derivati podijeljeni na nekoliko proizvoda i to: etan, white spirit i SB (bijeli špirit i specijalni benzini), ulja i maziva, parafin i vosak i na ostale derivate u kojima su obuhvaćeni svi oni proizvodi koji nisu pripadali ni jednoj od prethodnih skupina. Svi navedeni proizvodi trošili su se u različite neenergetske svrhe, osim ulja i maziva koja su se s vrlo malim udjelom trošila i u energetske svrhe (izgaranje u dvotaktnim motorima). S ciljem poboljšanja i unapređenja strukture energetske bilance, provedene su dodatne analize za razdoblje od 1990. do 1998. godine na način da je i za to razdoblje izvršena preraspodjela neenergetskih derivata prema strukturi kakva je korištena nakon 1998. godine, te je izvršeno razdvajanje ukupne potrošnje ulja i masti na energetsku i neenergetsku potrošnju za čitavo razdoblje proračuna.
U skladu s navedenim, izvršena je reklakulacija emisija. Korigirane su vrijednosti podataka o aktivnostima za razdoblje 1990.-1998. te je od ukupne uporabe maziva koja je u energetskoj bilanci iskazana u dijelu neenergetske potrošnje oduzeta uporaba za dvotaktne motore. Emisije su izmijenjene za aktivnost Rashladna maziva za čitavo razdoblje proračuna, te za Maziva za godine 1990-1998., 2002., 2013.-2015.